zamknij
REKLAMA
Audi A4 B7 | autofakty.pl (fot. materiały prasowe)

Audi A4 produkowane jest od 1994 roku (poprzednik występował pod nazwą „80”). Zdaniem wielu użytkowników oraz miłośników marki Audi jest to filar oferty niemieckiego producenta. Dlaczego? Przemawia za tym między innymi niezawodność, przynależność do grupy aut premium, nowoczesne (zgodne z daną generacją) rozwiązania i ponadczasowy design. Owszem, niektórzy przeciwnicy niemieckiej motoryzacji mogą narzekać na nudę i przesadną ostrożność w projektowaniu następnych generacji, ale fakt, że jest to najchętniej kupowane auto w ofercie producenta z Ingolstadt, mówi sam za siebie. Odmiana oznaczona jako B7 to obecnie bardzo pożądany kąsek na rynku aut używanych.

Sylwetka modelu

Audi A4 to jedno z tych aut, które spodoba się zarówno biznesmenowi z klasą, młodemu kierowcy z zacięciem sportowym, jak również głowie rodziny z trójką dzieci i psem. Szeroki wybór wersji nadwoziowych oraz silnikowych sprawia, że ten model klasy premium pochodzący z segmentu D trafia w gusta wielu klientów. Już poprzednik, czyli A4 B6 (200-2004) oferował sporo przestrzeni w bagażniku, szczególnie w odmianie kombi (Avant), ale dopiero spoglądając na generację B5 (1994 – 2000) widać, jak bardzo zmieniły się wymiary auta. Wystarczy wspomnieć, że Audi A4 B5 w wersji kombi mierzy 4478 mm długości, podczas gdy odmiana B7 jest dłuższa o ponad 10 centymetrów. W tym segmencie to ogromna różnica.

Złośliwi twierdzą, że w życiu pewne są tylko trzy rzeczy: śmierć, podatki i nowa generacja Golfa. W sumie na trzecim miejscu może pojawić się kilka innych niemieckich modeli, z Audi A4 włącznie. Ten przedstawiciel segmentu D jest dla wielu konkurentów wyznacznikiem i punktem odniesienia. Myślisz „średniej wielkości sedan”, mówisz „Audi A4”. Między innymi dlatego na rynku jest naprawdę imponująca liczba tych modeli. Jakie są największe zalety modelu? To wygląd, niezawodność, silniki, a może komfort podróży? Po części każda z wymienionych cech, ale najistotniejszą zaletą jest niewątpliwa uniwersalność oraz elastyczność oferty.

Audi A4 B7 | autofakty.pl
Audi A4 B7

Niewiele aut może się pochwalić wersją cabrio, kombi oraz sedan. Mało? Dla wymagających jest także odmiana S4 (w nadwoziu sedan, kombi i cabrio) oraz topowe RS4 dysponujące piekielną mocą, świetnymi właściwościami jezdnymi i atrakcyjnym wyglądem. Jak na auto z grupy premium przystało, wyposażenie nawet najtańszych wersji jest dość przyzwoite i zawiera przykładowo klimatyzację manualną. Mimo to warto poszukać egzemplarzy z wyższej półki. Przy odrobinie szczęścia znajdziemy okaz wyposażony między innymi w multimedialną kierownicę, elektryczne sterowane przednie fotele, regulowaną długość siedziska czy też automatyczną klimatyzację.

Stylistyka i wersje nadwoziowe

Decydując się na Audi A4 B7 nie poszukujemy stylistycznych wariacji, ekstrawaganckich rozwiązań i ogólnego szaleństwa. To auto jest stateczne, eleganckie, odrobinę zachowawcze, ale w niektórych wersjach potrafi pokazać pazur. Co więcej, wystarczy wymiana felg, aby diametralnie zmienić charakter i sylwetkę. Wraz z wejściem na rynek generacji B7, pojawił się nowy język stylistyczny niemieckiej marki. Cechą charakterystyczną stały się ogromne grille przednie, które zachowały się do dziś w nieco zmienionej formie. Trudno Audi A4 tej generacji pomylić z jakimkolwiek innym autem, choć poprzednie generacje tj. B6 sprzed liftingu bardzo często były mylone, przez niezaznajomionych z motoryzacją użytkowników, z Passatem.

O ile poprzednik był bardzo stonowany i odrobinę nudny, w opisywanej generacji pokuszono się o kilka istotnych zmian. Prócz ogromnego grilla zastosowano ładnie wystylizowane przednie i tylne lampy. Linia boczna jest klasyczna i posiada tylko delikatne przetłoczenie biegnące od przedniej lampy, następnie nad klamkami i kończące się przy tylnych kloszach. Mimo dość muskularnej postawy, auto charakteryzuje się dynamizmem i klasyczną elegancją.

Co ciekawe, odmiana kombi (Avant) nie traci nic na urodzie i nie wygląda jak sedan z „doklejonym plecakiem”. Potencjalny nabywca Audi A4 B7 ma dość szerokie spektrum wersji do wyboru . Może to być kabriolet dla singla, sportowe S4 dla wymagającego ogromnych emocji kierowcy czy też duże i praktyczne kombi (Avant) dla rodziny. Pojemność bagażnika poszczególnych wersji nadwoziowych: Kombi (Avant) – 442 l (1184 l) Sedan – 442 l (720 l) Cabrio – 246 l (315 l).

Wnętrze

Gdy spojrzymy na wnętrze dobrze wyposażonej wersji A4 B7, z trudnością odgadniemy, czy to stara czy też nowa generacja. Jest elegancko, praktycznie i ponadczasowo. Charakterystyczna czteroramienna kierownica posiada kilka przycisków umożliwiających sterowanie podstawowymi funkcjami np. radiem. Na konsoli centralnej możemy znaleźć ekran nawigacji (w wyższych wersjach wyposażenia), zaś materiały, jak przystało na auto z grupy premium, są bardzo dobrej jakości. Warto jednak pamiętać, że wszystkie gadżety były piekielnie drogie i niewielu polskich kierowców decydowało się na zakup dodatków. W związku z tym znalezienie bogato wyposażonego krajowego egzemplarza może być dość trudne. Będzie to z pewnością dużo łatwiejsze w przypadku egzemplarzy sprowadzonych z Europy Zachodniej.

Przestrzeń? Niestety w Audi A4 B7, jak i w innych generacjach, jest jej niewiele. O ile miłośnicy poczucia jedności z autem będą zadowoleni, o tyle kierowcy, którzy cenią przestrzeń i swobodę mogą poczuć pewne przytłoczenie. Z tyłu jest dość dużo miejsca, ale nie na nogi. Na domiar złego oparcia foteli przednich są zabudowane twardym plastikiem. Co prawda pomaga to zachować czystość (np. przy przewożeniu dzieci), a kierowca i pasażer z przodu nie czują na plecach kolan pasażerów siedzących z tyłu, ale ci o wzroście powyżej 180 centymetrów mogą odczuwać pewien dyskomfort podczas dłuższych podróży. Ilość schowków nie zachwyca, rozczarowuje trochę brak jakichkolwiek kieszeni w fotelach przednich.

Wersje silnikowe

I tu pojawia się pewien problem – co wybrać? Niekiedy zbyt duży wybór, to również problem. Tak może być z Audi A4 B7, gdyż pod maską mógł pojawić się zarówno słynny 1.9 TDI, nieco nowsze 2.0 TDI, a nawet potężne 3.2 V6 FSI. Jak widać wybór jest ogromny, ale zacznijmy od początku.

Silniki benzynowe

Zwolennicy silników benzynowych mają do wyboru wiele wariantów. Najsłabszy to 1.6 i o mocy 102 KM. Najlepiej omijać ten silnik szerokim łukiem, jeśli od auta oczekujemy czegoś więcej niż przyspieszenia od 0 do 100 km/h w czasie niespełna 13 sekund. Ciekawą alternatywą jest silnik 1.8 T o mocy 163 KM. Pod koniec produkcji do oferty wprowadzono nową jednostkę 1.8 TFSI o mocy 120 KM. Z mocniejszych jednostek na uwagę zasługuje między innymi 2.0 TFSI o mocy 200 lub 220 KM. Na najwyższej półce znajdziemy potężne 3.2 V6 FSI generujące 256 KM. Warto zauważyć, że jest to silnik wolnossący bez turbosprężarki.

Audi A4 B7 | autofakty.pl (fot. materiały prasowe)
Audi A4 B7

Silniki wysokoprężne

Po stronie jednostek wysokoprężnych mamy między innymi wspomniane 1.9 TDI generujące skromne 116 KM. Alternatywą jest 2.0 TDI. To już nowsza konstrukcja, poniekąd następca 1.9 TDI, która na początku produkcji tj. w latach 2004 i 2005 borykała się z kilkoma problemami: spora „turbodziura”, psujące się koła dwumasowe i turbosprężarki oraz pękające głowice. Kolejne edycje tego silnika były już pozbawione tych wad, a do wyboru były wersje o mocy 140 i 170 KM.

Dla wymagających przygotowano silniki 2.5 V6 TDI o mocy 163 KM, 2.7 V6 TDI o mocy 180 KM oraz topowe 3.0 V6 TDI generujące 204 lub 233 KM. Osobny akapit warto poświęcić odmianom S4 i RS4. Jeśli preferujemy mocne doznania, wybierzmy Audi S4 z silnikiem 4.2 V8 o mocy 344 KM. Piękny dźwięk oraz ponadprzeciętne osiągi wynagrodzą wysokie spalanie (nawet 15 l/100km). Za mało? Jeśli wybór padnie na model RS4 to pod maską znajdziemy jednostkę 4.2 V8 FSI o mocy 420 KM.

Polecane silniki

Co wybrać? Wiele osób odradza zakup modeli z silnikiem wysokoprężnym. Powodem są zazwyczaj ogromne przebiegi oraz potencjalne kosztowne problemy, szczególnie związane z silnikami 2.0 TDI z początku produkcji. Kuszące jest słynne 1.9 TDI, ale znalezienie naprawdę zadbanego egzemplarza z niskim i udokumentowanym przebiegiem, to jak poszukiwanie złotego pociągu – graniczy z cudem. O wiele bezpieczniejszym wyborem jest silnik benzynowy. Co więcej, modele o niższej mocy świetnie współpracują ze skrzynią Multitronic, która notabene nie radzi sobie dobrze z dużym momentem obrotowym diesli. Jeśli chodzi o instalację LPG, mało kto się na nią decyduje. Trzeba zastosować drogi układ, zaś spalanie wzrasta nawet o 3 l/100km.

Audi A4 B7 oznaczenia silników

Audi A4 B7 tak naprawdę pełniło rolę łącznika między generacją B6 a B8. A to sprawiło, że paleta silnikowa modelu stanowi przeplatankę sprawdzonej technologii i nowoczesnych rozwiązań. I tak znalazł się w niej zarówno 8-zaworowy silnik o pojemności 1,6 litra, jak i doładowania jednostka 2,0 TFSI dysponująca bezpośrednim wtryskiem paliwa.

Audi A4 B7 oznaczenia silników benzynowych

  • 1,6 8v – ALZ – 4-cylindrowy, 8-zaworowy silnik benzynowy wolnossący o mocy 102 KM montowany w latach 2005 – 2008
  • 1,8 20v Turbo – BFB – 4-cylindrowy, 20-zaworowy silnik benzynowy doładowany o mocy 163 KM montowany w latach 2005 – 2008
  • 2,0 8v – ALT – 4-cylindrowy, 8-zaworowy silnik benzynowy wolnossący o mocy 131 KM montowany w latach 2005 – 2008
  • 2,0 TFSI – BPJ, BGB, BPG, BWE, BWT, BUL – 4-cylindrowy silnik benzynowy doładowany z bezpośrednim wtryskiem paliwa o mocy 200 lub 220 KM montowany w latach 2005 – 2008
  • 3,2 FSI – AUK – 6-cylindrowy silnik benzynowy wolnossący z cylindrami ustawionymi w układzie V i bezpośrednim wtryskiem paliwa o mocy 256 KM montowany w latach 2005 – 2008
  • 4,2 V8 – BBK – 8-cylindrowy silnik benzynowy wolnossący z cylindrami ustawionymi w układzie V o mocy 344 KM montowany w latach 2005 – 2008 – zarezerwowany dla modelu S4
  • 4,2 FSI – BNS – 8-cylindrowy silnik benzynowy wolnossący z cylindrami ustawionymi w układzie V i bezpośrednim wtryskiem paliwa o mocy 420 KM montowany w latach 2005 – 2008 – zarezerwowany dla modelu RS4
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Top 10: Świetne auta, które możesz mieć za 10 tysięcy złotych!

Audi A4 B7 oznaczenia silników diesla

  • 1,9 TDI – BKE, BRB – 4-cylindrowy silnik wysokoprężny doładowany z wtryskiem opartym o pompowtryskiwacze i mocy 116 KM montowany w latach 2005 – 2008
  • 2,0 TDI – BPW, BRD, BNA, BRF – 4-cylindrowy silnik wysokoprężny doładowany z wtryskiem opartym o pompowtryskiwacze i mocy 140 lub 170 KM montowany w latach 2005 – 2008
  • 2,5 V6 TDI – BDG – 6-cylindrowy silnik wysokoprężny doładowany z cylindrami ustawiony w układzie V korzystający z pompy wtryskowej i dysponujący mocą 163 KM montowany w latach 2005 – 2006
  • 2,7 V6 TDI – BPP – 6-cylindrowy silnik wysokoprężny doładowany z cylindrami ustawiony w układzie V korzystający z wtrysku typu common rail i dysponujący mocą 180 KM montowany w latach 2005 – 2008
  • 3,0 V6 TDI – BKN, ASB – 6-cylindrowy silnik wysokoprężny doładowany z cylindrami ustawiony w układzie V korzystający z wtrysku typu common rail i dysponujący mocą 204 lub 233 KM montowany w latach 2005 – 2008

Układ kierowniczy, układ zawieszenia, układ hamulcowy

Decydując się na najsłabszą jednostkę benzynową bądź wysokoprężną dostaniemy łagodne auto dla niedzielnego kierowcy, który ceni spokój i stateczne prowadzenie. Oczywiście nie mówimy tu o miękkim i rozkołysanym aucie, ale w zakrętach możemy poczuć pewne przechyły, zaś zbyt szybkie wejście w wiraż może skutkować podsterownością. Im mocniejszy silnik, tym twardsze i bardziej wymagające zawieszenie. Apogeum spotkamy w odmianie RS4 (inżynierowie zdecydowali się na naprawdę ostro zestrojone zawieszenie i bardzo bezpośredni układ kierowniczy, który nie wybacza wielu błędów).

Co prawda nad stabilnością czuwają liczne systemy bezpieczeństwa, ale ich ustawienie pozwala na bardzo wiele doświadczonemu kierowcy. Osoba początkująca może mieć problemy z opanowaniem tej mocy. Jeśli chodzi o aspekty techniczne układu zawieszenia, topowa odmiana RS4 została wyposażona w zawieszenie wielowahaczowe z konstrukcją trapezową i stabilizatorem. Zapewnia to świetne prowadzenie, ale w przypadku awarii drenuje nasz portfel. Co ciekawe, również w słabszych wersjach znajdziemy wielowahaczowe, choć nieco uproszczone konstrukcje.

Warianty wyposażenia

Strategia związana z serwowanym klientom wyposażeniem w Audi jest dość specyficzna i nie opiera się na konkretnych wersjach. Klient wybierając silnik dostaje zestaw standardowy, do którego może dokupić pozostałe gadżety wedle uznania. Niestety w przypadku Audi wszystkie dodatki były i nadal są dość kosztowne.

Na szczególną uwagę zasługuje bardzo kusząca wersja z „quattro” w nazwie. Nie chodzi tu o element wewnętrzny, ale o sposób przenoszenia mocy na koła. Zaznaczmy – na wszystkie koła. Warto zwrócić uwagę na tę wersję Audi A4 B7, choć uważajmy – łatwo trafić na model z usterkami, a ich usunięcie może być kosztowne. W zamian dostajemy auto, które prowadzi się diametralnie lepiej, niż jego przednionapędowy odpowiednik. Jeśli ktoś zdecyduje się na bazowe silniki benzynowe lub wysokoprężne, w wyposażeniu standardowym znajdzie między innymi radio z CD, wspomaganie kierownicy, komputer pokładowy, centralny zamek, dzielone siedzenia, elektryczne przednie i tylne szyby, klimatyzację itp.

Najczęstsze usterki

Audi A4 od zawsze okupowało dość wysokie pozycje w rankingach niezawodności. Oczywiście auto nie jest pozbawione wad, a takie kwiatki jak sparciałe przewody hamulcowe są bolączką niemal wszystkich aut z koncernu Volkswagena. Na polskich drogach dość często psuje się skomplikowane zawieszenie wielowahaczowe, zaś naprawa może zwiększyć ilość siwych włosów na głowie. Znane są również problemy z silnikami TDI – problemy z rozrządem, kołem dwumasowym i turbosprężarką. W wersji B7 dochodzi jeszcze kosztowna awaria przekładni kierowniczej. Od czasu do czasu w mocno eksploatowanych modelach pojawiają się problemy z łożyskami tylnych kół. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że naprawa jest niezwykle trudna i wymaga specjalnych narzędzi – nie każdy warsztat takowe posiada…

Audi A4 B7 | autofakty.pl
Audi A4 B7

W raportach usterkowości TUV Audi A4 B7 zawsze osiągało świetne wyniki. W przypadku modeli z końcowych lat produkcji (tj. 2007 rok) i z przebiegiem ok. 123 tys. km, 30 pozycja (raport z 2015 roku dla aut 6-7 letnich) jest powodem do zadowolenia dla producenta oraz radości dla potencjalnego nabywcy. Wśród konkurentów z segmentu D jedynie dwa modele plasują się wyżej: Toyota Avensis na 29 pozycji oraz Mercedes Klasy C na świetnym 5 miejscu.

Bezpieczeństwo

Kupując auto z grupy premium oczekujemy wysokiej jakości na każdym szczeblu. Podobnie jest z bezpieczeństwem. Na szczęście Audi A4 B7 zapewnia wysoki poziom zabezpieczeń zarówno dorosłego, jak i dzieci. W standardowym wyposażeniu znajdziemy poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera, jak również poduszki boczne. Co prawda agencja Euro NCAP nie przetestowała generacji B7, ale zajęła się tym amerykańska organizacja IIHS. W jej ocenie model ten uzyskał średnią ocenę G, czyli „Good” (dobry). Podobne oceny auto uzyskało za uderzenie czołowe i boczne. Jedynie ocena za bezpieczeństwo głowy oraz sztywność foteli została ustalona na poziomie A, czyli „Acceptable” (akceptowalne).

Konkurenci

Jeśli nie przywiązujemy wagi do marki i przynależności do grupy premium, wybór może być naprawdę szeroki. Przekornie alternatywą może być wspominany kilkukrotnie Volkswagen Passat B6, który jest bratem A4, dzielącym z nim wiele podzespołów. Za około 25 000 złotych otrzymamy model z 2008 roku z silnikiem 2.0 TDI o mocy 140 KM, wyposażeniem Comfortline (klimatyzacja, poduszki powietrzne kierowcy i pasażera, elektryczne szyby z przodu i z tyłu, czujnik deszczu i zmierzchu etc.) i przebiegiem 180 tys. km.

Ciekawą alternatywą może być także Skoda Superb pierwszej generacji z końcowych lat produkcji. Model z silnikiem benzynowym 2.8 o mocy 193 KM z 2007 roku, przebiegiem około 170 tys. km to koszt 27 000 złotych. Ciekawie prezentuje się również coś z półki pasującej do A4. Mowa o BMW Serii 3 E90. Egzemplarz z 2006 w wersji 318 (2.0 Diesel o mocy 122 KM), z przebiegiem około 200 tys. km to koszt 25 000 złotych.

Audi A4 B7 – podsumowanie

Czy warto kupić Audi A4 B7? Owszem, pod warunkiem, że jesteśmy świadomi jego wad i zalet. Zacznijmy od pozytywnych cech tego auta. To bez wątpienia duża niezawodność, szczególnie benzynowych odmian, wysoka jakość wykonania, prestiż związany z marką oraz świetne prowadzenie. Co więcej, na tle największej konkurencji tj. Mercedesa i BMW, generacja B7 prezentuje się bardzo korzystnie. Wydaje się, że wówczas producenci z Bawarii i Stuttgartu mieli słabsze chwile, co skrzętnie wykorzystało Audi. Jeśli ktoś szuka auta ładnego, eleganckiego i niezawodnego, powinien rozważyć zakup Audi A4 B7. Co więcej, każdy znajdzie odpowiednią dla siebie wersję.

Spoglądając na najtańsze oferty, możemy znaleźć pozycje w cenie już poniżej 15 000 złotych. Nie dajmy się jednak zwieźć, gdyż są to modele uszkodzone, powypadkowe, albo sprowadzane z Wysp Brytyjskich – tzw. „angliki”. Jeśli chcemy dostać przyzwoity egzemplarz z początku produkcji tj. 2004 lub 2005 rok, powinniśmy przygotować około 25 000 złotych. Za taką kwotę otrzymamy przykładowo odmianę kombi (Avant) z 2-litrowym silnikiem TDI o mocy 140 KM w przyzwoitym stanie i z rozsądnym przebiegiem.

Musimy się również liczyć z dość dużym przebiegiem, który wypada dodatkowo sprawdzić. Jeśli ktoś szuka prawdziwej perełki, musi przygotować na wydatek nawet 40-45 tysięcy złotych. Za taką kwotę dostanie świetnie zachowany i zadbany egzemplarz np. S4 z 2007 roku z mocnym silnikiem pod maską i przyzwoitym przebiegiem ok. 140 tys. km.

Audi A4 B7 | autofakty.pl
Audi A4 B7

Wśród silników benzynowych na uwagę zasługują odmiany dwulitrowe, oferujące przyzwoite osiągi i spalanie. Wymagający zdecydują się zapewne na odmiany S i RS, które pięknie brzmią, świetnie się prowadzą i wymagają naprawdę sporych umiejętności za kierownicą. Ceny akceptowalnych egzemplarzy zaczynają się od około 20 000 złotych, zaś topowe modele to koszt nawet 45 000 złotych. Wybór modelu z wyeksploatowaną jednostką wysokoprężną wiąże się z ryzykiem kosztownej awarii – warto tego uniknąć.

Tagi: AudiAudi A4Audi A4 B7

DODAJ KOMENTARZ