zamknij
REKLAMA
Ładowanie akumulatora prostownikiem krok po kroku

Najczęściej przy zmianie temperatur z plusowej na minusową okazuje się, że nasz akumulator nie ma mocy, aby uruchomić silnik. Jeżeli rzadko jeździmy lub robimy krótkie odcinki np. do pracy i z powrotem, może być to przyczyną niedoładowania akumulatora. Nie musimy od razu kupować nowego, co wiąże się z dużymi kosztami. Możemy natomiast samodzielnie wykonać ładowanie akumulatora prostownikiem.

Ładowanie akumulatora samochodowego – co zrobić przed?

Ładowanie akumulatora wymaga sprawdzenia uprzednio poziomu elektrolitu, w każdej jego komorze. Jeżeli jest on niski i widać wystające separatory, powinniśmy dolać wody destylowanej do odpowiedniego poziomu lub tak, aby płyn zakrył wystające panele. Niektórzy producenci akumulatorów produkują baterie bezobsługowe, czyli takie, które nie posiadają korków do uzupełniania elektrolitu. W takich przypadkach powinniśmy stosować prostowniki elektroniczne (inteligentne), które same dobierają napięcie do ładowanej baterii. 

Ładowanie akumulatora prostownikiem krok po kroku:

  1. Odłączyć jedną klemę, aby rozłączyć układ elektryczny pojazdu. W taki sposób ładowanie akumulatora odbędzie się szybciej. Zalecane jest wyjęcie akumulatora z samochodu, ponieważ w niektórych przypadkach podczas przeładowania do komory silnika może wykipieć elektrolit, który jest żrącym kwasem.
  2. Wyjąć lub odkręcić korki na wszystkich celach.
  3. Podłączyć krokodylkami prostownik do akumulatora, należy zwrócić uwagę na oznaczenia: (+) na czerwono połączyć z plusem (+) akumulatora i (-) na czarno połączyć z minusem (-) akumulatora.
  4. Na prostowniku ustawić odpowiednią wartość, jaką chcesz ładować akumulator.
  5. Włączyć prostownik.
  6. Należy co jakiś czas sprawdzać poziom gazowania akumulatora, jeżeli gwałtownie gazuje należy wyłączyć prostownik lub zmniejszyć napięcie ładowania.
  7. Jeżeli naładujemy akumulator musimy odczekać około 30 minut tak, aby akumulator przestał gazować (gaz akumulatora jest łatwopalny). Należy to sprawdzić, ewentualnie dolać wody destylowanej.
  8. Dokręć korki na wszystkich celach.
  9. Przed podłączeniem klem należy oczyścić bieguny akumulatora i nasmarować je odpowiednim smarem.
  10. Podłączyć pierwszą klemę oznaczoną (+), drugą (-).
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Te baterie naładujesz w kilka minut

Przeczytaj również jakich zasad bezpieczeństwa przestrzegać przy wymianie akumulatora.

Tagi: akumulator ładowaniejak ładować akumulator

DODAJ KOMENTARZ