zamknij
AKTUALNOŚCI

Tego naprawdę nie sprawdzajcie w domu! Czyli wsteczny przy prędkości 64 km/h

REKLAMA
Ford-Ranger
Fot. Materiały prasowe Ford

Zastanawialiście kiedyś co by się stało, gdybyście wrzucili wsteczny bieg podczas jazdy z większą prędkością? Abyście więcej nie musieli nad tym myśleć, skutki pomyłki postanowiła sprawdzić drużyna youtube`owego kanału Cars Daily. Zobaczcie jak zareagował układ napędowy czarnego Forda Rangera.

Opisy możliwych scenariuszy po wrzuceniu biegu wstecznego podczas dość szybkiej jazdy na wprost krążą po sieci. I są one pełne wybuchów, rozsadzania obudowy skrzyni i wypadających z jej środka zębatek. Jak wygląda rzeczywistość? W starym aucie, w którym nie ma żadnych elektronicznych zabezpieczeń skrzyni nie ma mowy o żadnej dramatyzacji. Koła po prostu w pewnym momencie zaczynają się kręcić w przeciwnym kierunku, auto systematycznie zwalnia, aż w końcu zaczyna jechać nie do przodu, a do tyłu. Tyle i tylko tyle!

Dla porównania pokazać możemy filmik nakręcony przez twórców innego kanału na YouTube – AutoVlog. W tym przypadku w roli głównej pojawił się Ford Fusion wyprodukowany w roku 2015. Jego kierowca podczas jazdy autostradą z prędkością 112 km/h wrzucił w przekładni automatycznej bieg wsteczny. Po pierwsze przełożenie weszło z dużym oporem. Po drugie nie stało się dokładnie nic! Układ napędowy za sprawą elektronicznego zabezpieczenia nie zareagował w żaden sposób. Włączyła się jedynie kamera cofania.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Cennik Mercedes Sprinter - nowocześniejsza gwiazda jest… tańsza!
Tagi: automatyczna skrzyniaprzekładniaskrzynia automatyczna
Kuba Brzeziński

Autor Kuba Brzeziński

Czasami racjonalista, czasami pedantyczny wielbiciel abstrakcji. Ceni wolność i niezależność. Niepoprawny miłośnik samochodów, który wierzy, że pod masą śrubek i mechanizmów kryje się dusza. Poza tym dziennikarz - motoryzacyjny oczywiście.

DODAJ KOMENTARZ