zamknij
REKLAMA
zwycięzcy

Poznaliśmy już rozstrzygnięcia konkursu na projekt polskiego e-samochodu zorganizowany przez spółkę ElectroMobility Poland (EMP). Czy to oznacza, że za chwilę możemy spodziewać się, że pierwszy polski samochód elektryczny wyjedzie na drogi? Niestety, nie tak prędko. Przed nami jeszcze drugi etap, czyli wybór producenta tego samochodu. Najwcześniej polskie e-auto pojawi się pod koniec przyszłego roku.

Przypomnijmy, idea konkursu wzięła się z ogłoszonego pod koniec 2016 r. Planu Rozwoju Elektromobilności. Jego autor, wicepremier Mateusz Morawiecki, zapowiedział w nim, że do 2025 r. na polskich drogach będzie poruszać się milion pojazdów napędzanych energią elektryczną. Powołano spółkę ElectroMobility Poland, która miała być odpowiedzialna za koordynację prac związanych z produkcją polskiego auta elektrycznego.

Konkurs rozstrzygnięty. Jest czterech zwycięzców

W minionym tygodniu poznaliśmy laureatów konkursu na wizualizację nadwozia samochodu elektrycznego. Podczas uroczystego finału ogłoszeni zostali zwycięzcy.

Jury konkursu zdecydowało o przyznaniu czterech równorzędnych nagród. Laureaci to:

Łukasz Myszyński, autor projektu Junior
Jest absolwentem wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP we Wrocławiu oraz Scuola Politecnica di Design w Mediolanie. Współpracował z zespołami projektowymi Lamborghini, Audi oraz Ducati, tworząc pojazdy koncepcyjne.

Mateusz Tomiczek to twórca projektu Curie
Studiował na wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Obecnie pracuje jako stylista samochodów, projektuje zarówno karoserię jak i wnętrza pojazdów.

Damian Woliński zaprezentował projekt SE1
Ukończył studia magisterskie na kierunku wzornictwa przemysłowego w ASP we Wrocławiu. Motoryzacja jest jego pasją od najmłodszych lat.

Sebastian Nowak to autor projektu Be-E
projektant, grafik 3D, a także wykładowca akademicki od ponad 15 lat związany z branżą gier komputerowych i projektowaniem przestrzennym. Obecnie zajmujący stanowiska Senior Vehicle Artist w firmie CD Projekt Red oraz Chief Designer w Triggo.

„Inicjując w Ministerstwie Energii projekt rozwoju elektromobilności chcieliśmy przede wszystkim, żeby polski samochód elektryczny był dostosowany do potrzeb Polaków. Dziś widzimy efekty pracy uczestników konkursu i jury – nowoczesne, atrakcyjne i wykonane zgodnie z najnowszymi trendami projekty, przygotowane przez rodzimych projektantów, które staną się fundamentem do powstania polskiego auta elektrycznego” – powiedział na gali Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, gratulując laureatom.

Co dalej? Kiedy polski samochód elektryczny?

Do budowy jeżdżącego po drogach elektrycznego samochodu droga jest jeszcze daleka. Wybór najlepszych projektów nadwozia to pierwszy etap prac nad polskim samochodem elektrycznym. Teraz spółka planuje wesprzeć podmioty zdolne do wyprodukowania własnego prototypu oraz te, które zabudują wybrane w pierwszym konkursie wizualizacje. Kolejnym krokiem będzie połączenie procesu budowy prototypów z procesem ich produkcji w przyszłości.

„W październiku br. spółka ogłosi konkurs na prototyp auta elektrycznego, skierowany do firm z branży motoryzacyjnej. Konkurs zostanie przeprowadzony we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju” – wyjaśnia Piotr Zaremba, szef projektu ElectroMobility Poland.

Proces wyłonienia najlepszych konstrukcji potrwa do końca 2018 r. Wtedy też możemy się spodziewać pierwszych samochodów na drogach, choć z pewnością najpierw pojawią się wersje prototypowe.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Premiera BMW i8 Roadster w Los Angeles - bawarska hybryda w nowej wersji
Tagi: ElectroMobility Polandpolski samochód elektrycznysamochody elektryczne
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ