zamknij
REKLAMA
Fot. Materiały prasowe Land Rover

30 kwietnia 70 lat temu narodził się klasyczny Land Rover. Spartańska terenówka nie miała ani finezyjnej stylizacji, ani wyrafinowanego wyposażenia. Mimo wszystko najpierw rozkochała w sobie Brytyjczyków, a później także Europejczyków i mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu na stałe wpisała się do świadomości maniaków motoryzacji na świecie. Co warto wiedzieć o tym aucie?

Brytyjczycy zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej wpadli na ciekawy pomysł. Postanowili stworzyć wybitnie prosty samochód terenowy, którego nic nie będzie w stanie zatrzymać poza utwardzonymi szlakami, a który jednocześnie będzie w stanie pełnić rolę pojazdu rolniczego i użytkowego. I choć Land Rover miał jedynie wykonywać najtrudniejsze prace, z czasem udowodnił nie tylko swoją wartość, ale i charakter. W ten sposób na stałe wpisał się do kanonu motoryzacyjnego, a dodatkowo stał się m.in. jednym z ulubionych pojazdów królowej Elżbiety II.

Historia przerwana w roku 2016

Seria pierwsza była produkowana do roku 1958, druga do roku 1971, a trzecia 1985. Na dwa lata przed wycofaniem z produkcji Land Rovera Series, w sprzedaży pojawił się jego następca – równie legendarny Defender. Model w nieznacznie zmienionej formie był sprzedawany do roku 2016. Dzień zakończenia produkcji auta stał się czarną kartką w kalendarzu. Czarną kartką, która na szczęście ma się jeszcze odwrócić. Mówi się bowiem o tym, że klasyk z Wielkiej Brytanii jeszcze powróci. Auto ma pokazać swoją nową twarz w roku 2019. Na ile będzie nawiązywało do protoplasty sprzed 70 lat? To się okaże…

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Klasyczny Bronco z wielkim talentem off-roadowym za grosze!
Tagi: 4x4Land RoverLand Rover Defendersamochód terenowy
Kuba Brzeziński

Autor Kuba Brzeziński

Czasami racjonalista, czasami pedantyczny wielbiciel abstrakcji. Ceni wolność i niezależność. Niepoprawny miłośnik samochodów, który wierzy, że pod masą śrubek i mechanizmów kryje się dusza. Poza tym dziennikarz - motoryzacyjny oczywiście.

DODAJ KOMENTARZ