zamknij
REKLAMA
Jak dbać o wycieraczki samochodowe | autofakty.pl

Utrzymanie dobrej widoczności przez przednią szybę w największym stopniu zależy od sprawnej pracy wycieraczek. Szczególnie zimą wycieraczki wystawione na ciężką próbę. Podpowiadamy, jak dbać o wycieraczki samochodowe zimą, aby jak najdłużej oferowały swoje optymalne właściwości.

Największym wrogiem wycieraczek jest nonszalancka eksploatacja. Guma piór wycieraczek, a konkretnie część, która przylega do szyby (tzw. żądło) to delikatny materiał, który łatwo ulega uszkodzeniu. W okresie zimowym najgorsze dla wycieraczek są zanieczyszczenia z drogi wyrzucane spod kół innych samochodów i osadzające się na szybie. Jak dbać o wycieraczki samochodowe w tym przypadku?

Jedyną receptą w tym przypadku jest obfite spryskiwanie szyby płynem i niedopuszczenie, aby wycieraczki pracowały na „sucho”.

Ta uwaga tyczy się również wycieraczki szyby tylnej, której kierowcy fundują najczęściej wyjątkowo szkodliwe warunki pracy „na sucho”. Warto również raz na kilka dni przetrzeć dolną część szyby w miejscu, w którym wycieraczki się zatrzymują, ponieważ zazwyczaj gromadzi się tam najwięcej zanieczyszczeń. Pamiętajmy również o częstym przecieraniu samych piór wycieraczek.

Nie używaj wycieraczek jako skrobaczki

Częstym problemem w zimie jest szron i lód pokrywający szyby. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy traktować wycieraczek jako alternatywy dla skrobaczek. Nawet kilka ruchów piór po szorstkiej powierzchni może trwale uszkodzić powierzchnię „żądła”. Do zdzierania lodu niezastąpiona okazuje się prosta, plastikowa skrobaczka lub odmrażacz do szyb.

Trzeba pamiętać, że proces „skrobania” nie jest neutralny dla powierzchni szyby i prowadzi do powstania mikro zarysowań, dlatego najbardziej bezpieczne jest użycie odmrażacza w płynie.

Zwróćmy tylko uwagę, aby przed jego działaniem uchronić uszczelki szyb. Przy korzystaniu z odmrażacza pomocny okaże się również gumowy ściągacz do wody.

Nie odrywaj przymarzniętej wycieraczki

Często zdarza się, że wycieraczki przez noc czy przy dłuższym postoju przymarzają do powierzchni szyby. To niebezpieczne zjawisko. Przez rozpoczęciem jazdy zawsze warto sprawdzić, czy nie doszło do przymarznięcia. Jeżeli tak się stało, nie powinniśmy na siłę odklejać wycieraczek od szyby. Taka operacja grozi mechanicznym uszkodzeniem żądła. Próba ich uruchomienia może natomiast skutkować przepaleniem silniczka.

Dużo lepszym rozwiązaniem ponownie okaże się odmrażacz i chwila cierpliwości.

Najbardziej skuteczną metodą w zapobieganiu przymarzaniu wycieraczek jest podnoszenie do góry ich ramion. Jeżeli konstrukcja samochodu to wyklucza, możemy skorzystać ze specjalnych osłon na pióra lub po prostu kawałka tektury.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Zimowe mandaty - za co można je otrzymać?

Stosowanie się do tych kilku prostych zasad pozwoli znacznie wydłużyć czas eksploatacji wycieraczek. Pamiętajmy, że prawidłowo działające wycieraczki w dobrej kondycji powinny pracować płynnie i bezgłośnie przesuwać się po powierzchni szyby oraz dokładnie zbierać wodę i zanieczyszczenia nie pozostawiając smug.

autofakty.pl radzą:

  • nie odklejaj wycieraczek przymarzniętych do szyby,
  • unikaj sytuacji, w której wycieraczki pracują „na sucho”,
  • nie używaj wycieraczek do zdzierania lodu szyby.
Tagi: akcesoriaauto zimaporadywycieraczki

DODAJ KOMENTARZ