zamknij
OPONY

Obowiązkowe opony zimowe w Niemczech i innych europejskich krajach

REKLAMA
droga zimą (fot. verivox.ch)

Zbliżający się sezon zimowy to jak zwykle okres dyskusji na temat stosowania zimowego ogumienia. O ile w przypadku Polski takie dyskusje można jeszcze prowadzić, gdyż nie ma takiego obowiązku, to już w niektórych krajach można załapać się na niemały mandat. Nie mówiąc już o kwestii bezpieczeństwa, gdyż w niektórych krajach zima bywa naprawdę sroga. Sprawdźmy zatem przed podróżą zagraniczną, w których państwach zimówki są obligatoryjne.

Dodajmy na początku, żeby była pełna jasność. Naszym zdaniem używanie opon zimowych jest niezbędne, by zachować jak najwyższy poziom bezpieczeństwa w okresie późnej jesieni, zimą oraz wczesną wiosną. Wprawdzie warunki pogodowe panujące w naszym kraju pozwalają nierzadko jeździć zimową porą na letnich oponach, jednak nie warto ponosić takiego ryzyka. Nagły atak zimy i auta z letnim ogumieniem stają się na drodze dużo mniej stabilne, a przez to nieprzewidywalne. Nie mówiąc już o sporym spowolnieniu ruchu w miastach, spowodowanych głównie przez kierowców mających problemy z ruszaniem na skrzyżowaniu czy podjazdem nawet pod niewielkie wzniesienia.

W Polsce nie ma obowiązku opon zimowych

Mimo wielu prób jak do tej pory nie udało się wprowadzić w Polsce ustawowego obowiązku wymiany opon na zimowe. Trzymając się wyłącznie litery prawa, opona musi mieć głębokość bieżnika co najmniej 1,6 mm. I nawet jeśli eksperci od opon czy też od bezpiecznej jazdy twierdzą, że na zimę bieżnik nie powinien być mniejszy niż 4-4,5 mm, to nic nam nie grozi za nieprzestrzeganie tych rad. Nic nam nie grozi również, jeśli podczas ekstremalnie zimowych warunków drogowych, w terenie górzystym będziemy poruszać się na letnim ogumieniu.

Eksperci przekonują jednak, że przy niskich temperaturach (już poniżej 7 st. C) opona letnia traci bardzo dużo ze swoich właściwości. Mieszanka, z której wykonana jest taka opona, twardnieje, przez co opona ma gorszą przyczepność i dużo dłuższą drogę hamowania. Zupełnie inaczej jest w przypadku zimówek. Te posiadają bowiem większy procent krzemionki, dzięki czemu opona zimowa nie twardnieje przy niskich temperaturach. Dlatego też zimówka jest lepsza od letniej nie tylko na drodze pokrytej śniegiem, ale również na nawierzchniach dobrze odśnieżonych.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Jak ocenić stan opon letnich i zimowych? Zrób to sam!

Opony zimowe za granicą

W Polsce brak opon zimowych nie jest karany mandatem, ale co innego w innych krajach europejskich. Jest spora grupa krajów, w których używanie zimówek w określonych porach roku jest obowiązkowe. Są też i takie, w których stosowanie opon zimowych jest uzależniony od warunków pogodowych.

Zimówek, poza Polską, nie musimy używać w następujących krajach: Albania, Belgia, Bułgaria, Dania, Grecja, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Macedonia, Portugalia, Turcja, Węgry czy Wlk. Brytania.

Używanie opon zimowych w pozostałych krajach jest obowiązkowe w określonych miesiącach, przy czym dokładna data bywa różna. Inaczej też wygląda sytuacja u naszych zachodnich sąsiadów. Opony zimowe w Niemczech są uzależnione od panujących warunków drogowych. Są też kraje, w których opony zimowe są obowiązkowe na określonych drogach bądź w niektórych regionach kraju.

Lista państw, w których stosowanie opon zimowych w określonym terminie bądź w konkretnych warunkach pogodowych jest obowiązkowe:
Austria – od 1 listopada do 15 kwietnia w razie wystąpienia zimowych warunków;
Chorwacja – od 15 listopada do 15 kwietnia w razie wystąpienia zimowych warunków;
Czechy – od 1 listopada do 31 marca w razie wystąpienia zimowych warunków bądź na specjalnie oznaczonych drogach;
Estonia – od 1 grudnia do 1 kwietnia;
Finlandia – od 1 grudnia do końca lutego;
Francja – w całym kraju nie ma obowiązku, jedynie na terenie Alp Francuskich;
Litwa – od 1 listopada do 1 kwietnia;
Łotwa – od 1 grudnia do 1 marca;
Niemcy – kiedy panują zimowe warunki;
Rumunia – od 1 listopada do 31 marca;
Słowacja – od 15 listopada do 15 marca;
Szwecja – od 1 grudnia do 31 marca;
Włochy – od 1 listopada do 15 kwietnia (dla północnych rejonów kraju w pobliżu Alp).

Tagi: ogumienie zimoweopony zimoweprzepisy drogowe w UE
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ