zamknij
REKLAMA
indicator-1570489_1280

Choć Litwa to nasz sąsiad, to raczej nie jest częstym kierunkiem wyjazdów turystycznych naszych rodaków. Nie oznacza to jednak, że to państwo nie jest warte odwiedzenia. Dlatego warto wiedzieć, jakie obowiązują przepisy drogowe i mandaty na Litwie. Nigdy nie wiadomo, kiedy znudzą nam się południowe kraje jako miejsce naszego wakacyjnego wypoczynku.

Litwa posiada całkiem dobrze rozwiniętą sieć dróg krajowych, która łączy najważniejsze miasta w tym kraju. Opłaty drogowe w postaci winiet obowiązują wyłącznie pojazdy ciężarowe, autobusy oraz busy z co najmniej 8 miejscami dla pasażerów. Opłaty należy także uiścić, gdy mamy auto teoretycznie osobowe, ale w dowodzie rejestracyjnym określone jako ciężarowe. Ruch w tym kraju nie jest zbyt duży, więc większych utrudnień nie powinniśmy doświadczyć. Choć, w mniejszych miejscowościach, można natrafić również na drogi szutrowe.

Ciekawostką są nieco inne przepisy drogowe w kilku przypadkach. Na skrzyżowaniach umieszczone są na trwałe zielone strzałki zezwalające na skręt w prawo. Gdy pali się czerwone światło, wówczas należy zatrzymać się przed linią STOP bądź, gdy nie ma takiej linii, przed przejściem dla pieszych. Dopuszczalne jest zawracanie i skręt w lewo z lewego pasa ruchu również na drogach szybkiego ruchu bądź ulicach wielopasmowych w miastach. Skręt w lewo z wydzielonego pasa ruchu jest możliwy dopiero po zapaleniu się zielonej strzałki na oddzielnym sygnalizatorze.

Najważniejsze przepisy drogowe na Litwie

Choć europejskie przepisy nie nakazują posiadania na wyposażeniu elementów wymaganych w innych krajach tranzytowych bądź docelowych podróży, to jednak, by zapobiec niepotrzebnym kłopotom podczas kontroli drogowej, czasami warto niektóre rzeczy mieć dla świętego spokoju. Na Litwie wymagane są trójkąt ostrzegawczy, apteczka, gaśnica oraz kamizelka odblaskowa. Do elementów zalecanych należą komplet zapasowych żarówek oraz koło zapasowe.

Przez cały rok obowiązkowo należy jeździć z włączonymi światłami drogowymi. Od 1 listopada do 1 kwietnia obowiązkowe jest posiadanie opon zimowych. W tym samym okresie dozwolone jest poruszanie się z oponami okolcowanymi. Zimą zalecane jest posiadanie łańcuchów przeciwślizgowych. Obligatoryjna jest także jazda z zapiętymi pasami bezpieczeństwa przez kierowcę i wszystkich pasażerów.

Podczas jazdy zabroniona jest rozmowa przez telefon komórkowy (poza przypadkiem użycia zestawu głośnomówiącego). Dzieci do 135 cm wzrostu muszą być przewożone w fotelikach. Dzieci do lat 3 mogą podróżować jedynie z tyłu. Jeżeli pojazd wyposażony jest w poduszkę powietrzną pasażera, zabrania się przewożenia dziecka w foteliku twarzą przeciwnie do kierunku jazdy.

Jazda pod wpływem alkoholu

Na Litwie dopuszczalna jest jazda z zawartością alkoholu we krwi do 0,4 promila. Dotyczy to jednak kierowców z ponad dwuletnim stażem. Dla młodszych kierowców, ale również prowadzących motocykl, autobus oraz pojazd ciężarowy, limit ten wynosi 0,0 promila.

W razie powtórnego stwierdzenia prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwym lub bez prawa jazdy policja może dokonać konfiskaty pojazdu. W przypadku złamania przepisów ruchu drogowego policja jest uprawniona do zatrzymania prawa jazdy kierowcy.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Czy istnieje szansa na skuteczne odwołanie od mandatu z fotoradaru?

Ograniczenie prędkości na Litwie

Warto mieć na uwadze, że litewska policja jest wyczulona na przekraczanie prędkości. Grożą za to wysokie mandaty, a w skrajnych przypadkach nawet zabranie prawa jazdy.

Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej dozwolona prędkość wynosi:
w obszarze zabudowanym 50 km/h
poza obszarem zabudowanym:
droga asfaltowa – 90 km/h
na drogach bez asfaltowej nawierzchni – 70 km/h
na drogach szybkiego ruchu – 110 km/h (w okresie 1.11 – 31.03 – 100 km/h)
na autostradach 130 km/h (w okresie 1.11 – 31.03 – 110 km/h).
Dla nowych kierowców, czyli do dwóch lat od zadania prawa jazdy, maksymalny limit prędkości wynosi 90 km/h.

Dozwolona prędkość dla pojazdów z przyczepą:
w terenie zabudowanym – 50 km/h,
w terenie niezabudowanym: na drogach o nawierzchni asfaltowej/betonowej – 90 km/h, na drogach szutrowych 70 km/h. Kierowcy posiadający prawo jazdy krócej niż dwa lata – 70 km/h.
na autostradach/drogach ekspresowych – 90 km/h.

Mandaty na Litwie

Litewska policja potrafi być bardzo drobiazgowa i nakładać mandaty nawet za najdrobniejsze wykroczenia drogowe. Kary nie unikniemy nawet za niewielkie przekroczenie prędkości (powyżej 5 km/h) czy za złe parkowanie. Trzeba też pamiętać, że mandaty na Litwie mogą dość mocno uderzyć po kieszeni.

Jazda samochodem pod wpływem alkoholu karane jest grzywną w wysokości od 289 do 434 euro i zatrzymanie prawa jazdy na okres 12-18 miesięcy lub 578–867 euro (powyżej 2,5 promila) i zatrzymanie prawa jazdy na okres 24-36 miesięcy. Za wyjątkowo duże stężenie alkoholu we krwi grożą również kary sądowe z rocznym więzieniem na czele,

Mandaty za przekroczenie prędkości wahają się od 11 do nawet powyżej 400 euro. Za przekroczenie prędkości o ponad 40 km/h można utracić prawo jazdy od 3 do 6 miesięcy, a za przekroczenie o ponad 50 km/h od 12 do 18 miesięcy.

Do innych częstych wykroczeń można zaliczyć brak zapiętych pasów bezpieczeństwa, za które to wykroczenie grozi grzywna od 29 do 58 euro. Za wspomniane nieprawidłowe parkowanie można dostać mandat w wysokości od 29 do 87 euro. Za przejazd na czerwonym świetle bądź zignorowanie wskazań policjanta nałożony może być mandat w wysokości od 60 do 90 euro. Z kolei korzystanie z telefonu podczas jazdy to możliwość uzyskania grzywny 30 euro. I wreszcie za brak ubezpieczenia grozi kara w wysokości 120 euro.

Ważne telefony

+370 5 2194 700 – Ambasada RP w Wilnie
(+370) 5 2194700 – Wydział Konsularny Ambasady RP w Wilnie,
112 – europejski numer alarmowy
01 – straż pożarna,
02 – policja,
03 – pogotowie,
118 – informacja telefoniczna,

Tagi: Litwamandatyprzepisy drogoweprzepisy drogowe w UE
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ