zamknij
REKLAMA
iDrive | autofakty.pl
iDrive | autofakty.pl (fot. Kārlis Dambrāns@Flickr CC BY 2.0)

Na przełomie XX i XXI wieku kierowcom wystarczało, że samochodowe komputery pokładowe dysponowały kilka podstawowych funkcjami. Najczęściej było to monitorowanie zużycia paliwa, średniego spalania czy dziennego przebiegu. Dziś mówiąc o komputerze pokładowym musimy brać pod uwagę dużo większą liczbę gadżetów, nad którymi trzeba jakoś zapanować. W BMW służy do tego autorski system iDrive.

Historia iDrive

Jego debiut nastąpił w 2001 roku w topowej limuzynie bawarskiej marki – serii 7. Wtedy kierowcy oraz fani marki bardzo sceptycznie podchodzili do tego rozwiązania. Lata poprawek oraz oswajania się z nową techniką sprawiły, że dziś jest to jeden z najbardziej dopracowanych systemów. Nowinki technologiczne, które pojawiają się w luksusowych modelach, zazwyczaj prędzej czy później trafiają do aut z niższych szczebli. Dlatego też dziś iDrive oprócz obecności w serii 5, 6 czy 7 dostępny jest także jako opcjonalne wyposażenie w serii 1, 2 oraz 3.

Kontroler systemu iDrive w BMW_E65 | autofakty.pl (fot. Hugo venter@Wikimedia CC BY-SA 3.0)

Co to jest iDrive?

iDrive to rozbudowany system informacyjno-multimedialny, bardzo zaawansowany komputer pokładowy oraz zbiór wszystkich dodatkowych funkcji auta w jednym miejscu. Kierowca znajdzie tu opcje sterowania klimatyzacją, nawiewami, nawigacją satelitarną, mechanizmami informacji drogowej, systemem multimedialnym, radiem, telewizją, telefonią i wieloma innymi dodatkami. W topowych odmianach jest to nawet 1500 funkcji zaszytych w komputerze, do których uzyskujemy dostęp za pomocą specjalnego kontrolera bądź ekranu dotykowego. Przy takich niuansach jak określanie czasu oświetlania drogi do domu czy godziny automatycznej wentylacji zaparkowanego auta trudno wyobrazić sobie osobne pokrętła i przyciski sterujące tym wszystkim.

Co więcej, do większości funkcji dostępnych w danym modelu możemy się dostać nie tylko za pomocą specjalnego manipulatora bądź dżojstika, ale również poprzez komendy wypowiadane na głos. Może to być regulacja temperatury, wybór numeru telefonu bądź nowego adresu w nawigacji satelitarnej.

Wyświetlacz systemu iDrive | Autofakty (fot. plien@Flickr CC BY 2.0)

Jak sterować iDrive?

Panel sterowania wyposażony w specjalny obrotowy dżojstik. Oprócz obracania, co przekłada się przykładowo na powiększanie mapy, zwiększanie poziomu opcji (na przykład głośności radia lub temperatury) bądź przewijania menu, możemy pokrętłem przesuwać do przodu, do tyłu bądź na boki, jak również zatwierdzać nim wybór za pomocą dociśnięcia całości. Jakby tego było mało, powierzchnia pokrętła jest gładzikiem, tak zwanym touchpadem. Działanie tego elementu można porównać do touchpada w laptopie bądź ekranu dotykowego w smartfonie. Rysowanie liter można wykorzystać przy wpisywaniu adresu w nawigacji.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  BMW będzie rozbudowywać eko-gamę. Następny będzie model i4!

Reasumując, w iDrive dostęp do większości opcji jest możliwy na wiele sposobów, dzięki czemu każdy kierowca może znaleźć ten, który najlepiej mu pasuje.

Tagi: BMWiDrive

DODAJ KOMENTARZ