zamknij
REKLAMA
Jak przechowywać opony? | autofakty.pl

Kierowcy w Polsce coraz bardziej świadomie podchodzą do kwestii opon sezonowych. Przy wymianie często pojawia się jednak problem przechowywania nieużywanego kompletu. Radzimy jak zapewnić oponom optymalne warunki do przeczekania kilku zimowych bądź letnich miesięcy. Zatem jak przechowywać opony?

Jeżeli korzystamy z opon zimowych i letnich, podczas sezonowej wymiany może pojawić się problem z przechowywaniem nieużywanego kompletu. Wbrew pozorom, opona, a właściwie mieszanka gumy, z której jest ona wykonana to delikatna materia, która wymaga odpowiednich warunków w składowaniu.

Oczywiście nie możemy się dać zwariować, bo w końcu to „tylko opony”, jednak powinniśmy poświęcić nieco uwagi, aby kilka zimowych bądź letnich miesięcy nasze opony przeleżały w komfortowych warunkach.

Odwdzięczą się nam za to dobrą kondycją i optymalnymi właściwościami przez kilka kolejnych sezonów.

Gdzie przechowywać opony?

Obecnie coraz więcej serwisów oferuje możliwość przechowywania opon przez okres, w którym ich nie używamy. Koszt takiej usługi to wydatek od 50 do 150 zł za komplet. Dzięki naszej wyszukiwarce w prosty sposób znajdziecie najbliższy serwis, w którym będziecie mogli „przezimować” opony. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie dysponują odpowiednim miejscem do przechowywania opon. Odpowiednim, czyli jakim?

Przede wszystkim pozbawionym dostępu światła słonecznego. Słońce to jeden z najgroźniejszych wrogów opon, a długotrwała ekspozycja gumy na promienie UV prowadzi do jej szybszego starzenia i pękania. Istotne jest również, aby nie składować opon w bezpośrednim kontakcie z substancjami chemicznymi, o które w garażu nietrudno. Rozlane na ziemi rozpuszczalniki, benzyna czy ropa w kontakcie z gumą prowadzą do degeneracji i trwałego uszkodzenia gumy.

Dlatego pod składowane opony warto podłożyć kawałek dykty czy kartonu, który zabezpieczy je przed przypadkowym kontaktem z chemikaliami.

To w zasadzie najbardziej istotne uwagi dotyczące miejsca, gdzie składujemy opony.

Producenci w swoich zaleceniach idą jednak jeszcze dalej i bardziej szczegółowo przybliżają optymalne warunki dla stworzenia małego, oponiarskiego SPA. Zalecają, aby temperatura pomieszczenia, w którym przechowujemy opony oscylowała w okolicach 10-20 stopni Celsjusza i utrzymywała się na stałym poziomie. O ile tę rekomendację możemy traktować nieco z dystansem, to z pewnością kondycji opon nie służy składowanie w sąsiedztwie rozgrzanych rur, pieców czy grzejników. Powinniśmy zwrócić również uwagę na dobrą wentylację pomieszczenia i brak wilgoci.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Jak przechowywać opony? Pamiętaj o tych zasadach!

Jak przechowywać opony?

To jak przechowywać opony, jest równie istotne, jak miejsce, w którym to robimy. Nieprawidłowe ułożenie opon przez kilka miesięcy może powodować trwałe odkształcenia gumy i późniejsze problemy z wyważeniem koła. Nieużywany komplet opon możemy przechowywać na felgach lub bez nich. Co ciekawe, w tej kwestii nie ma wytycznych, który wariant jest bardziej korzystny dla długowieczności opony. Niezależnie na który wariant się decydujemy, po zdjęciu opon z auta powinniśmy skontrolować ich stan oraz usunąć z bieżnika wszelkie ciała obce.

Dobrym pomysłem (szczególnie w przypadku opon zimowych) będzie umycie ich wodą z detergentem oraz zakonserwowanie specjalnie do tego celu przeznaczonym środkiem. Podczas demontażu opon warto również oznaczyć ich pozycję na osiach samochodu. Dzięki temu przy ponownym montażu będziemy mogli umieścić je w tym samym miejscu, lub zmienić ich pozycję zgodnie z regułami rotacji.

Opony z felgami powinniśmy ułożyć na stosie i pamiętać, by raz na miesiąc zamieniać je miejscami.

Z tej konieczności zwolnią nas specjalne stojaki, których konstrukcja sprawia, że opony nie stykają się ze sobą, są więc wolne od naprężeń i wszelkich czynników deformujących. Taki stan osiągniemy również wieszając opony na wieszakach, bądź linkach. Przy przechowywaniu opon na felgach zaleca się zmniejszenie ciśnienia do około jednej atmosfery.

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku opon przechowywanych bez felg. W tym wypadku nie może być mowy o wieszaniu, nie zaleca się też układania ich na stosie. Jedyną zalecaną pozycją jest pionowe ustawienie opon i stopniowe ich obracanie co pewien czas. Przestrzeganie tych kilku prostych zasad sprawi, że nasze opony przez długi czas zagwarantują nam swoje optymalne właściwości.

Jak odpowiednio przechowywać opony
Jak odpowiednio przechowywać opony

autofakty.pl radzą:

  • opony przechowuj z dala od promieni słonecznych i środków chemicznych,
  • opony założone na felgi układaj poziomo na sobie, lub wieszaj,
  • opony bez felg przechowuj ustawione pionowo.
Tagi: przechowywanie opon

DODAJ KOMENTARZ