zamknij
REKLAMA
Bezpieczne dziecko w aucie i na drodze | autofakty.pl

W 2014 r., w Polsce, miało miejsce 3210 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku od 0 do 14 lat, z czego 80 dzieci poniosło śmierć, a 3509 maluchów zostało rannych! Z pewnością w części zdarzeń dzieci byłyby bardziej bezpieczne, gdyby przewożono je w odpowiedni sposób. Jak zatem zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych w czasie podróży autem?

Obowiązujące przepisy

O konieczności przewożenia maluchów w fotelikach wiedzą wszyscy, i jak się okazuje, 88% dzieci przewożonych jest tego czy innego rodzaju urządzeniach zabezpieczających. Największy odsetek ich stosowania – 92% – zanotowano wśród pociech w wieku 0-3 lata. W przypadku starszych dzieci foteliki wykorzystywane są w około 85% przypadków.

W maju 2015 r. zasady dotyczące przewożenia dzieci zostały dopasowane do dyrektyw UE.

Od tego czasu wyznacznikiem używania fotelika bądź podkładki jest nie wiek, a wzrost dziecka.

Najważniejsze zmiany w przepisach:

  • dziecko o wzroście 135 cm można przewozić bez fotelika na tylnej kanapie, pod warunkiem, że ma zapięte pasy,
  • dziecko powyżej 150 cm wzrostu może jechać na przednim siedzeniu samochodu zapięte w pasy bezpieczeństwa,
  • dziecko powyżej 3-go roku życia może jechać z tyłu bez fotelika TYLKO w przypadku, gdy dwoje innych dzieci znajduje się w fotelikach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika, a nawet podkładki. Oczywiście musi być wtedy przypięte pasami bezpieczeństwa.
  • Brak fotelika dla dzieci poniżej 135 cm wzrostu może skutkować nałożeniem na kierowcę mandatu w wysokości 150 zł i otrzymaniem 6 punktów karnych.

Foteliki samochodowe dla najmłodszych

Foteliki samochodowe redukują ryzyko śmierci wśród dzieci w wieku do pierwszego roku życia aż o 71%! Foteliki możemy podzielić na 5 kategorii wagowych:

  • grupa 0 , 0+ – foteliki przeznaczone dla noworodków i niemowląt o wadze do 13 kg. Montuje się je tyłem do kierunku jazdy, w przypadku przewożenia dziecka na przednim fotelu należy pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej pasażera.
  • grupa 1 – foteliki dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg – można je montować przodem lub tyłem do kierunku jazdy.
  • grupa 2 – siedziska z tej grupy montowane są przodem do kierunku jazdy, przeznaczone dla dzieci ważących pomiędzy 15 a 25 kg, a więc w wieku od 4 do 6 lat.
  • grupa 3 – dedykowane starszym dzieciom, o wadze do 36 kg. W tego rodzaju fotelikach wykorzystywane są już pasy bezpieczeństwa samochodu.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Testy fotelików ADAC 2017: Najlepsze i najgorsze foteliki samochodowe

Montaż fotelika powinien być przeprowadzony zgodnie z instrukcją producenta. Nie można instalować go według własnego uznania.

Przewożenie niemowlęcia w gondoli

Maluszki, których ze względów medycznych nie wolno transportować w pozycji półleżącej, mogą być przewożone w odpowiednio zamocowanej gondoli wózka.

Należy wziąć jednak pod uwagę, że to niezalecany sposób, bowiem nie chroni ona dziecka przed gwałtownym uderzeniem, do jakiego może dojść w przypadku kolizji drogowej.

Jeśli nie ma przeciwwskazań, dzieci trzeba przewozić w odpowiednio dobranych do ich wieku i wagi fotelikach samochodowych.

Pasy bezpieczeństwa dla starszych dzieci

Pasy bezpieczeństwa znacząco minimalizują obrażenia w wyniku uderzenia, zapobiegają wypadnięciu z pojazdu oraz chronią współpasażerów przed ewentualnym skutkiem ich gwałtownej zmiany pozycji w przypadku kolizji drogowej.

Jak pokazują statystyki – około 50% ofiar wypadków mogłoby żyć, gdyby podróżowało w zapiętych pasach bezpieczeństwa.

Dzieci o wzroście powyżej 135 cm mogą podróżować na tylnym siedzeniu pod warunkiem właściwego zapięcia pasów. Właściwie zapięty pas to taki, który bezpośrednio przylega do ciała pasażera, pas biodrowy powinien na wysokości miednicy okalać biodra, natomiast pas barkowy winien przebiegać między szyją a ramieniem i przechodzić przez środek klatki piersiowej.

Należy pamiętać, że bez względu na okoliczności, to zawsze kierowca odpowiada za bezpieczeństwo jego pasażerów. Jeśli niewłaściwe przewożone dziecko dozna uszczerbku na zdrowiu, to automatycznie on zostaje oskarżony o nieumyślne spowodowanie uszkodzenie ciała lub spowodowanie śmierci. Nie zapominajmy zatem o każdorazowym zabezpieczeniu malucha, wszak jego bezpieczeństwo powinno być dla nas najważniejsze.

Bezpieczne dziecko w aucie i na drodze - infografika | autofakty.pl
Bezpieczne dziecko w aucie i na drodze – infografika | autofakty.pl
Tagi: dziecko w auciefoteliki samochodowe