autofakty.pl

Zakup samochodu na firmę za gotówkę – może się opłacać

Ceny Renault Scenic III

Obecne na rynku nowoczesne formy finansowania zakupu floty pojazdów firmowych sprawiają, że w przypadku aut do firmy rzadko już płaci się pieniądzem. Tymczasem jednak może się zdarzyć, że zakup samochodu na firmę za gotówkę może być w ogólnym rozrachunku bardziej opłacalny. Za każdym razem należy więc zrobić solidną analizę potencjalnych zysków i strat.

Leasing, wynajem długoterminowy czy kredyt w banku samochodowym – te trzy formy finansowania zakupu nowych aut dominują w polskich przedsiębiorstwach. Zwłaszcza usługi leasingu oraz sektora CFM odnotowują w ostatnich latach spore wzrosty. Tego typu usługi to spora wygoda dla przedsiębiorców, gdyż firmy leasingowe i z sektora CFM przejmują część obowiązków za firmy. Zarówno po stronie formalnej, jak i serwisowo-technicznej.

Efektem tego jest powolne odchodzenie od zakupów gotówkowych w przypadku pozyskiwania do firm nowych samochodów. Nie oznacza to jednak, że należy o takiej formie raz na zawsze zapomnieć. Są bowiem sytuacje, gdy zakup samochodu na firmę za gotówkę będzie bardziej opłacalny bądź będzie jedyną możliwą opcją.

Kiedy zakup za gotówkę?

Są takie sytuacje, gdy skorzystanie z leasingu bądź wynajmu długoterminowego będzie po prostu niemożliwe. Np. przy zakupie auta używanego. Nie każda firma ma bowiem dużo środków finansowych i odpowiednio wysokie przychody, by myśleć wyłącznie o pojazdach z rynku pierwotnego. A przecież auto w firmie bardzo często jest niezbędne do prowadzenia biznesu. Wprawdzie istnieje możliwość wzięcia w leasing samochodu używanego, ale jest to obwarowane pewnymi zastrzeżeniami. Taki pojazd nie może być zbyt stary, umowa leasingowa jest zawierana na krótszy okres, do tego dochodzi z reguły większa opłata wstępna.

Nawet jednak kupno nowego samochodu z salonu może być nieopłacalne, gdy myślimy o leasingu. W sytuacji, gdy nabywany jest tylko jeden samochód, trudno będzie wynegocjować satysfakcjonujące nas warunki umowy leasingowej. W takiej sytuacji koszty leasingu mogą okazać się niewspółmiernie duże w relacji do ceny pojedynczego auta. Klientami firm leasingowych z reguły są duże koncerny, których floty pojazdów liczą kilkadziesiąt, a nawet więcej aut.

Często też firmy nie decydują się na leasing, gdy przedmiotem transakcji są specjalistyczne pojazdy. I to także w przypadku dużych i nowocześnie zarządzanych podmiotów gospodarczych. Po prostu leasing takich pojazdów okazuje się nieopłacalny. Firmy leasingowe w przypadku pojazdów specjalistycznych wyliczają bowiem duże raty. Wynika to z niskiej wartości rezydualnej tych pojazdów, gdyż po okresie użytkowania może być bardzo ciężko odsprzedać je na rynku wtórnym. W wielu przypadkach tańszym rozwiązaniem będzie zakup za gotówkę i dostosowanie zabudowy do własnych potrzeb.

Zalety zakupu za gotówkę

Na zakup samochodu na firmę za gotówkę najczęściej decydują się właściciele małych, często jednoosobowych firm. Choć w tym przypadku najczęściej takie auto jest kupowane przez właściciela, a następnie wprowadzane do majątku firmy. Jest to jednak całkowicie inna forma pozyskania samochodu. Tacy właściciele często nie mają zaufania do nowoczesnych instrumentów finansowych, boją się, że w razie chwilowych problemów z płynnością finansową ich auto zostanie im po prostu odebrane. Przy zakupie za gotówkę nie pojawiają się również inne koszty związane z rozliczaniem takiego zakupu. No i takie auto jest od początku własnością firmy.

I to właśnie ten argument jest najczęściej wymieniany, gdy mowa o zakupie auta do firmy za gotówkę. Przedsiębiorca ma ponadto możliwość dostosowania auta do własnych potrzeb. Odpisy amortyzacyjne pozwalają wprowadzić wydaną kwotę do kosztów uzyskania przychodów. I na koniec również często poruszany argument. Zakup samochodu za gotówkę jest najtańszą formą jego pozyskania. Nie dochodzą żadne opłaty związane z obsługą różnych umów finansowych.

Wady zakupu za gotówkę

Niestety, zakup auta za gotówkę ma również pewne wady. To dość spory wydatek i wydane środki finansowe nie będzie można przeznaczyć na inne cele. Firma ma ograniczony budżet i nie ma środków na inwestycję, a często może również braknąć pieniędzy na bieżącą działalność. Dlatego tak ważna jest wcześniejsza analiza, aby nie okazało się po jakimś czasie, że kupno auta za gotówkę nie było rozsądnym krokiem.

Exit mobile version