autofakty.pl

Wyjazd w góry samochodem – co warto sprawdzić?

Przygotuj samochód do zimowego wyjazdu

Wyjazd w góry | autofakty.pl

Mimo trudnych warunków pogodowych w czasie zimy, chętnie korzystamy z sezonu urlopowego i planujemy wyjazd w góry i to nie tylko te polskie. Podpowiadamy, jak przygotować auto i co warto ze sobą zabrać, aby uniknąć przykrych drogowych sytuacji podczas zagranicznych wojaży.

Na pierwszym miejscu przed zimowym wyjazdem w góry, poza stanem technicznym samochodu, należy sprawdzić kondycję ogumienia. Jeśli do tej pory auto jeździło na oponach letnich, to należy bezwzględnie wymienić je na zimowe. To bardzo ważne, gdyż „zimówki” wykonane są z innej mieszanki gumy i mają bardziej agresywną rzeźbę bieżnika. To dzięki temu zapewniają lepszą przyczepność i zwiększają bezpieczeństwo na drodze.

Jeśli zakładamy opony z zeszłego sezonu, warto sprawdzić, czy bieżnik nie jest mniejszy niż 4 mm.

Poniżej tej wysokości ogumienie zimowe traci optymalne właściwości i z pewnością nie zapewni przyczepności na ośnieżonych lub oblodzonych drogach. Jeśli stwierdzimy, że bieżnik jest mocno zużyty, to bezpieczniej jest wymienić opony na nowe.

Skontroluj stan instalacji elektrycznej

W zimie przy niskich temperaturach panujących w górach, częstym źródłem problemu jest akumulator. Wyjazd w góry autem jest jednoznaczny ze sprawdzeniem jego stan techniczny. Jeśli nie jest całkowicie sprawny, to podczas dużych mrozów rozruch samochodu może być niemożliwy. Akumulator zawsze powinien być w pełni naładowany, aby jego prąd rozruchu był możliwie największy. Dlaczego jest to takie ważne? Bateria samochodu już w temperaturze – 18°C ma tylko 50 proc. mocy rozruchowej, natomiast silnik stawia opory o 50 proc. większe.

Stan akumulatora można zdiagnozować specjalnym miernikiem lub powierzyć to zadanie specjaliście. Jeśli po sprawdzeniu okaże się, że napięcie akumulatora jest niestabilne tzn. spada o więcej niż 0,05 V podczas włączenia odbiorników energii takich jak światła lub ogrzewania szyby, oznacza to usterkę.

Winna może być niesprawna instalacja elektryczna lub akumulator.

Na szczęście zwykle przyczyną jest zużyty akumulator, który należy wymienić na nowy.

Sprawdź stan wycieraczek

Wyjeżdżając w daleką trasę, nie wolno zapominać o sprawnych wycieraczkach przedniej i tylnej szyby. Te dwa niepozorne, gumowe elementy mają duży wpływ na bezpieczeństwo. Od ich sprawności zależy widoczność. Jeśli więc wycieraczki smużą, pozostawiają po sobie efekt zamglenia lub niedokładnie oczyszczają szybę – to znak, że trzeba je wymienić. Jeśli do tej pory użytkowałeś wycieraczki tradycyjne, rozważ zakup wycieraczek bezprzegubowych. Ich specjalna konstrukcja sprawia, że pióro jest lepiej dociskane do szkła nawet przy wyższych prędkościach. Dzięki temu podczas jazdy będą lepiej zbierały zanieczyszczenia z powierzchni szyby.

Ponadto warto wybrać wycieraczki znanych producentów, którzy wzbogacają mieszankę gumy różnymi dodatkami np.: grafitem lub teflonem.

Poprawiają one właściwości gumy podczas niskich temperatur. Dzięki nim, wycieraczka nie twardnieje i zmniejsza się ryzyko przymarznięcia do szyby.

Zadbaj o oświetlenie samochodu

Dla bezpieczeństwa warto również sprawdzić stan oświetlenia samochodu i ewentualnie skorygować ustawienie reflektorów. Pamiętajmy, że w okresie zimowym zmrok zapada o wiele wcześniej, a sprawne oświetlenie zwiększa widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Jazda z niewłączonymi lub niesprawnymi światłami mijania stwarza niebezpieczeństwo i grozi za to mandat w wysokości 200 zł. Przepalone żarówki należy bezzwłocznie wymienić. Przy zakupie warto wybrać trwałe i markowe żarówki takich firm jak, Osram, Philips, Bosch.

Wykonane są one z najwyższej jakości komponentów i efektywnie oświetlają przestrzeń przed samochodem.

Należy pamiętać, aby żarówki wymieniać parami. Zazwyczaj przepalenie jednej z żarówek oznacza, że w niedługim czasie, to samo zdarzy się z drugą. Przed podróżą, warto zakupić dodatkowy komplet i trzymać go w samochodzie, aby w przypadku awarii oświetlenia na drodze móc je natychmiast wymienić.

Akcesoria przydatne w podróży

W górach należy liczyć się z jazdą po nieośnieżonych drogach, a dojazd do większości górskich miejscowości we Włoszech czy Austrii często wiąże się z koniecznością pokonywania stromych podjazdów górskich przełęczy.

Jeśli opony zawiodą, przydatne mogą okazać się łańcuchy śniegowe. Solidne łańcuchy wykonane z wysokiej klasy stali zapewniają przyczepność na śniegu lub lodzie.

Bez tego typu akcesorium, przejazd przez niektóre drogi może być wręcz niemożliwy. Na niektórych odcinkach w miejscowościach górskich, posiadanie łańcuchów jest wymagane przepisami ruchu drogowego. Dla bezpieczeństwa lepiej posiadać je wybierając się w podróż. Przy zakupie łańcuchów warto wybrać te z opatentowanym systemem zakładania oraz wzmocnioną konstrukcją.

W ekstremalnych, zimowych warunkach przyda się też niewielka saperka. Czasami przejazd przez grząski śnieg może okazać się niemożliwy i samochód ugrzęźnie. Wówczas niewielka łopatka z pewnością sprawdzi się przy odkopywaniu samochodu z zaspy. Na wypadek rozładowania akumulatora, warto zaopatrzyć się również w komplet kabli rozruchowych lub booster. Kable umożliwią „pożyczenie” prądu z innego samochodu. Natomiast booster to przenośne urządzenie rozruchowe, w którym przechowywana jest energia elektryczna. Dzięki niemu możemy uruchomić samochód nawet w przypadku całkowitego rozładowania pokładowego akumulatora. Niektóre modele boosterów wyposażone są w gniazdo 230V, gniazdo 12V i USB, latarkę LED oraz kompresor do pompowania kół. Dzięki temu mogą zostać użyte do zasilania urządzeń elektrycznych.

Jeśli więc kupimy model z kompletem złącz, to z pewnością przyda się on w wielu awaryjnych sytuacjach.

Nie tylko uruchomimy za jego pomocą samochód, ale też zasilmy laptop, telefon lub telewizor. To z pewnością ułatwi podróż z dziećmi, które podczas jazdy mogą oglądać ulubiony film.

Jak bezpiecznie przewozić narty?

Przy wyjazdach na zimowy wypoczynek, wielu kierowców zabiera ze sobą sprzęt narciarski, który ze względu na gabaryty sprawia kłopoty w transporcie. Niektórzy decydują się na przewóz sprzętu we wnętrzu samochodu. Jednak ze względu na bezpieczeństwo i ograniczenia, które powoduje – nie polecamy tego rozwiązania. Nieprzymocowane akcesoria zimowe mogą być niebezpieczne w czasie nagłego hamowania. Ponadto ograniczają przestrzeń pasażerską, rysują plastiki i niszczą tapicerkę, a pozostawione na nich resztki topniejącego śniegu tworzą trudne do usunięcia zacieki.

Z tego względu boksy dachowe są najwygodniejszym i najbardziej bezpiecznym sposobem na przewożenie bagażu, który nie mieści się we wnętrzu pojazdu.

Duża powierzchnia przewozowa boksu pozwala na zapakowanie wielu bagaży z urlopowym ekwipunkiem, a także pojedynczych elementów. Potocznie nazywana „trumna” doskonale sprawdzi się do przewiezienia długich rzeczy takich jak, narty czy deska snowboardowa.

Obowiązkowe wyposażenie auta za granicą

Jeśli planujemy zimowy wyjazd w góry za granicę, to warto zwrócić uwagę na zasady ruchu drogowego oraz ograniczenia, które mogą się różnić od tych stosowanych w Polsce.

autofakty.pl radzą:

  • Przed wyjazdem w góry, sprawdź stan opon, wycieraczek, oświetlenia i akumulatora,
  • Zaopatrz się w akcesoria przydatne zimą: łańcuchy, kable rozruchowe, saperkę…,
  • Pamiętaj o specyficznym dla danego kraju, obowiązkowym wyposażeniu pojazdu.
Exit mobile version