Oprócz regularnego mierzenia głębokości bieżnika i kontrolowania ciśnienia powietrza w oponach, warto zabezpieczyć je przed szkodliwymi dla nich czynnikami zewnętrznymi, a także zadbać o ich estetyczny wygląd. Jak dbać o opony? Pomogą w tym specjalne środki do pielęgnacji opon.
Nawet najbardziej błyszcząca felga aluminiowa o wyszukanym wzorze traci swój blask, jeśli otacza ją brudna i zaniedbana opona. Podobnie jak obręcze kół, również ogumienie w naszym samochodzie wymaga czyszczenia i odpowiedniej konserwacji. W przypadku opon z pomocą przychodzi szeroka oferta specjalistycznych środków chemicznych, pozwalających nadać ogumieniu połyski utrzymać je w dobrej kondycji.
Jakie funkcje spełniają i jak działają środki do pielęgnacji opon?
Wśród szerokiej gamy kosmetyków do pielęgnacji samochodu dostępna jest osobna grupa preparatów dedykowanych gumie opon. Są one wzbogacone o rozmaite składniki przeznaczone do „współpracy” ze specyficznymi gumowymi mieszankami, z których wykonane są opony.
Proces doprowadzania opony do „salonowej” piękności możemy podzielić na dwa etapy – czyszczenia i zabezpieczania.
Pamiętajmy, że wszelkie czynności pielęgnacyjne wykonujemy po dokładnym umyciu i wysuszeniu opony.
Do każdej z tych czynności dedykowane są inne środki, które spełniają pięć podstawowych funkcji:
- ułatwiają czyszczenie gumowej powierzchni,
- zabezpieczają przed pęknięciami i wysychaniem,
- przywracają elastyczność gumie,
- zabezpieczają gumę,
- nadają gumie estetyczny wygląd.
Aby ułatwić czyszczenie i dobrze zakonserwować oponę, niektóre środki do pielęgnacji tzw. dressingi posiadają dodatek w postaci polimerów silikonu, dzięki którym skutecznie wnikają w strukturę opony, a także tworzą warstwę chroniącą przez szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Zabezpieczają też przez zmatowieniem, wyblaknięciem i powstawaniem mikropęknięć.
W zależności od rodzaju dressingu, możemy uzyskać różne efekty końcowe – matowy, połyskujący (opona wygląda na mokrą) lub satynowy (z lekkim połyskiem).
Większość preparatów do pielęgnacji opon zawiera substancje z filtrami UV, które chronią gumę przed szkodliwym oddziaływaniem promieni słonecznych. Tutaj z kolei pomocny jest węgiel aktywny, który ma właściwości absorbujące promienie UV. To jedne z największych wrogów opony, a nadmierna ekspozycja gumy na ich działanie, prowadzi do jej utleniania i szybszego starzenia się.
Środki do pielęgnacji opon – kiedy ich używać?
Z racji warunków, w jakich przychodzi nam eksploatować opony, największą wadą środków do pielęgnacji jest krótkotrwały efekt, jaki dzięki nim uzyskujemy.
Zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym opony są narażone na szkodliwe czynniki zewnętrzne, a także na skrajne zjawiska atmosferyczne.
Dlatego warto regularnie zabezpieczać je preparatami do pielęgnacji opon o jak najszerszym spektrum działania. Jeżeli posiadamy dwa komplety opon, należy pamiętać o zabezpieczeniu tego, którego nie używamy. Po demontażu, ogumienie należy dokładnie oczyścić i zakonserwować.
Przed zimą warto też zadbać o uszczelki drzwi i bagażnika. Zabezpieczenie ich zapobiegnie przymarzaniu powierzchni i ułatwi zimową eksploatację pojazdu. Do ich konserwacji można stosować tych samych środków, którymi zabezpieczamy opony.
Pamiętajmy, że poza odpowiednią pielęgnacją, ważne jest również odpowiednie przechowywanie opon, kiedy ich nie używamy. O czym w tym kontekście pamiętać, dowiecie się z tego poradnika.
autofakty.pl radzą:
- odpowiednia konserwacja opon pomaga w zachowaniu ich w dobrej kondycji,
- do czyszczenia i konserwacji gumy stosuj środki do tego przeznaczone,
- przed nałożeniem środków do pielęgnacji, najpierw dokładnie umyj i osusz opony.