autofakty.pl

Kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Zastanawiasz się nad wzięciem kredytu na samochód? Jeśli tak, to zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi w poniższym artykule. Dzięki nim dowiesz się więcej na temat zasad kredytowania.

Kredyt samochodowy czy gotówkowy – różnica

Różnica pomiędzy kredytem gotówkowym, a samochodowym jest dość znacząca. Przede wszystkim kredyt samochodowy jest kredytem docelowym, co sprawia, że jest tańszy od tradycyjnego kredytu konsumpcyjnego. Jeśli mamy możliwość wzięcia kredytu samochodowego, to z pewnością będzie on lepszym wyborem. Co więcej, pozwala on na uzyskanie dłuższego okresu kredytowania, a tym samym mniejszych rat.

Kredyt samochodowy można wziąć na o wiele wyższą kwotę niż kredyt gotówkowy, dlatego zrealizowanie swoich planów o wymarzonym samochodzie będzie w jego przypadku znacznie bardziej prawdopodobne. Okres kredytowania kredytu samochodowego może wynosić nawet 10 lat – przy korzystnym oprocentowaniu. W przypadku kredytu gotówkowego okres kredytowania może wynosić maksymalnie 8 lat, jednak wraz z wydłużającą się spłatą oprocentowanie będzie dla klienta coraz mniej korzystne.

Rodzaje kredytów samochodowych

Klienci mają do wyboru kilka różnych rodzajów kredytów. W artykule opiszemy je pokrótce. Wśród nich znajduje się:

Jak wybrać kredyt? Na co zwrócić uwagę?

Kredyty samochodowe nie charakteryzują się dużym oprocentowaniem. Czasem możemy się spotkać z promocją kredytu 0%, jednak warto jest dopytać o szczegóły, gdyż wiele z nich ma po prostu ukryte koszty. Standardowe oprocentowanie kredytu samochodowego waha się pomiędzy 2 a 5%.

W koszty kredytu musimy wliczyć również obowiązkowe – na jego okres – ubezpieczenie autocasco. W przypadku, gdy auto zostanie uszkodzone, to odszkodowanie zostanie wypłacone nie właścicielowi, a bankowi. Wiele kredytów samochodowych ma również klauzulę o przywłaszczeniu z warunkiem zawieszającym. Oznacza to, że w przypadku niedokonywania regularnych spłat bank zabierze klientowi samochód.

Do kredytu samochodowego bardzo często proponowane są również dodatkowe ubezpieczenia – np. na wypadek choroby, utraty pracy, czy życia. Minimalizują one ryzyko związane z niespłaceniem zadłużenia. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, sprawdź kiedy opłaca się wybrać leasing, a kiedy kredyt samochodowy?

Źródło: Materiały firmy CLS

Exit mobile version