autofakty.pl

Najlepsze auto rodzinne – jakie wybrać? Czym się sugerować?

Wspólna podróż może stać się nie lada problemem, gdy w drogę trzeba wyruszyć z całą rodziną. Wtedy niezastąpiony staje się samochód rodzinny. Podpowiadamy, jakie auto wybrać na taką okazję i na jakie kwestie zwrócić uwagę.

Duża rodzina wymaga dużej przestrzeni nie tylko w kabinie, ale i w bagażniku. Do tego samochód rodzinny powinien być przede wszystkim bezpieczny. Nie zaszkodzi także, gdy będzie ekonomiczny a zarazem elegancki.

Duży bagażnik i większa przestrzeń

Duża rodzina wymaga dużej przestrzeni. Im więcej dzieci, tym większa przestrzeń i większy bagażnik są konieczne. Trudno przecież podróżować w ścisku, szczególnie gdy do przejechania jest kilkaset kilometrów. Również codzienne dowożenie dzieci do szkoły może stać się udręką, gdy w kabinie auta jest ciasno.

Aby zapewnić wysoki komfort podróżowania, trzeba najpierw zwrócić uwagę na przestrzeń kabiny. Musi ona zostać bezwzględnie dobrana do wielkości rodziny. Często wystarczy pięć siedzeń, ale przy większej liczbie osób koniecznych staje się siedem miejsc w kabinie. Na szczęście niektóre samochody (np. duże SUV’y) umożliwiają zamontowanie dwóch dodatkowych siedzeń. Dobrze jednak upewnić się, czy po ich montażu w bagażniku zmieści się wózek.

Warto zwrócić także uwagę, czy na tylnym siedzeniu jest dużo przestrzeni. Czasami może się bowiem okazać, że będzie musiał tam podróżować jeden z rodziców w przypadku bardzo małych dzieci lub trzeba będzie zamocować dwa foteliki i zmieścić między nimi jednego z domowników. Przed zakupem auta, należy także przetestować, czy obracając się, mamy łatwy dostęp do dzieci siedzących z tyłu. Do tego w samochodzie powinno znajdować się mocowanie Isofix, które za pomocą jednego kliknięcia pozwala przypiąć i odpiąć fotelik dziecka. Tylne drzwi powinny otwierać się na tyle szeroko, żeby bez problemu wkładać i wyjmować fotelik.

Należy także sprawdzić bagażnik. Powinien być również dość przestronny. Zwykle bowiem trzeba w nim przewozić wózek. Duży bagażnik przyda się także w czasie rodzinnych wyjazdów na wakacje.

Bezpieczeństwo i oszczędność

Kluczowa kwestia w samochodach rodzinny to oczywiście bezpieczeństwo. Gdy wybieramy samochód, którym będziemy przewozili dzieci, warto przeanalizować model auta pod kątem wyników uzyskiwanych w testach bezpieczeństwa. Dziś absolutny standard to poduszki i kurtyny powietrzne. Warto jednak postawić na samochód, który dodatkowo został wyposażony w szereg systemów poprawiających bezpieczeństwo. To najczęściej technologie wspomagające hamowanie, utrzymujące auto w bezpiecznej odległości od innych pojazdów (np. adaptacyjny tempomat), utrzymujące pojazd na pasie ruchu czy monitorujące martwe pole. Nowe samochody są coraz częściej wyposażone w systemy kamer i czujników monitorujących obszar wokół pojazdu.

Kolejna kwestia, którą warto uwzględnić szukając rodzinnego auta, to koszty eksploatacji. Samochód powinien być ekonomiczny pod kątem spalania. Należy pamiętać przy tym, że często w dalekich trasach takie auto będzie się poruszało z zapełnionym bagażnikiem, co jeszcze zwiększy zużycie paliwa. Do tego powinien to być samochód niezawodny, żeby uniknąć kosztownych napraw.

Innowacje i komfort

W przypadku samochodów rodzinnych często zwraca się uwagę głównie na ich przestrzeń i bagażnik, ale taki pojazd powinien być też wyposażony w różne innowacje i udogodnienia, które stają się wręcz niezastąpione w podróżowaniu z dziećmi. Może to być na przykład uruchamianie auta bez kluczyka, podgrzewane fotele, wbudowany zestaw głośnomówiący, przyciemniane szyby, oddzielna regulacja nawiewów na tylne siedzenia itp.

Jaki model auta wybrać dla rodziny?

Wiele modeli Mazdy jest wręcz stworzonych dla rodziny i wspólnych wyjazdów nawet w najdalsze trasy. Nasze samochody są nie tylko innowacyjne i bezpieczne, ale także charakteryzują się niskim spalaniem i wysokim komfortem jazdy. Jaki wybrać samochód rodzinny? SUV czy Kombi? A może sedan? Oto kilka przykładowych modeli, które warto wziąć pod uwagę, szukając rodzinnego samochodu.

Pierwszy model godny uwagi, to Mazda6 Kombi. Samochód ten jest nie tylko elegancki i niezwykle dynamiczny, ale również bardzo pojemny i funkcjonalny. To idealne auto zarówno na weekendowe, jak i wakacyjne wyjazdy z rodziną. Podróż umili zaawansowany system nagłośnienia Bose Centerpoint z zestawem 11 głośników, zapewniający krystaliczną jakość dźwięku. Mazda6 Kombi jest dość przestronna, a do tego ma bardzo duży bagażnik – 522 litry (tryb 5-miejscowy). Średnie zużycie paliwa to tylko 6,9 l/100 km. Do tego auto ma system i-stop (system automatycznie wyłączający silnik na postoju). Ten model kombi został ponadto wyposażony w szereg rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo użytkowników – system monitorowania tyłu pojazdu (BSM), system dynamicznej stabilizacji toru jazdy i kontroli trakcji (DSC + TCS), aktywny tempomat, przednie, boczne i kurtynowe poduszki powietrzne, system wspomagający utrzymanie pojazdu w pasie ruchu (LAS), system wspomagający hamowanie – ASCBS i SBS, wykrywanie pieszych przed pojazdem, monitorowanie martwego pola z systemem monitorującym ruch poprzeczny przy cofaniu (BSM & RCTA).

Jeśli ktoś nie jest miłośnikiem wersji kombi, może zdecydować się na Mazdę 6 w wersji sedan. Tutaj również zmieści się cała rodzina, a do tego podróż będzie się odbywała w najwyższym komforcie wzmocnionym przez skórę, drewno i zamsz obecnych w kabinie. To także bardzo bezpieczny samochód, a do tego wyposażony w zaawansowaną technologię bezpieczeństwa i-ACTIVSENSE. Nie brakuje tu ponadto systemów poznanych już przy okazji wersji kombi. Pojemność bagażnika to 480 l, a średnie spalanie wynosi 6,8 l/100 km.

Jako rodzinny samochód sprawdzi się również bez wątpienia SUV Mazda CX-3. To połączenie dynamicznych osiągów, pewności prowadzenia i ogromnego komfortu jazdy. Kierowca może doświadczyć w nim perfekcyjnej kontroli nad pojazdem, a ten charakteryzuje się doskonałą wręcz przyczepnością. To samochód idealny nie tylko do dalekich tras, ale i do pokonywania miejskich, krętych ulic. Mazda CX-3 to także samochód bezpieczny dzięki takim rozwiązaniom, jak np. ABS z układem elektronicznego rozdziału siły hamowania (EBD) oraz układem awaryjnego hamowania (EBA), system wykrywający znużenie kierowcy (Driver Alert), inteligentne wspomaganie hamowania (SBS) itd. Pojemność bagażnika to 506 l (tryb 5-miejscowy), a średnie zużycie paliwa to 7,2 l/100 km (przy kołach 17’’) i 7,1 l/100 km (19’’).

Inny SUV, który warto także wziąć pod uwagę, szukając samochodu rodzinnego, to Mazda CX-30. Kompaktowe wymiary nadwozia, które ułatwiają poruszanie się po mieście, nie przeszkadzają wcale przestronnemu wnętrzu. Dzięki temu cała rodzina może komfortowo podróżować również na dalekich trasach. Bagażnik również jest bardzo przestronny – dzięki Smart Cargo System można dostosować przestrzeń do konkretnego bagażu (normalnie ma 430 l). Inteligentna technologia ułatwia prowadzenie pojazdu i zapewnia bezpieczeństwo wszystkich pasażerów (np. A-SCBS, Driver Monitor, monitorowanie ciśnienia w ogumieniu, system kamer 360 itp.). Średnie spalanie tego SUV-a to 5,9 l/100 km.

Idealna dla całej rodziny okaże się także Mazda CX-5 – ogromny komfort podróżowania i zaawansowane technologie dbające o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów – aktywne systemy i-ACTIVSENSE, zestaw kamer 360°, systemy wspomagające hamowanie itd. Ten model ma nie tylko elegancką stylistykę – robi duże wrażenie estetyczne, ale także zapewnia dużo przestrzeni – pojemność bagażnika to standardowo 506 l, ale po złożeniu siedzeń otrzymujemy aż 1620 l. Średnie spalanie to 7,2 l/100 km (17’’) lub 7,1 l/100 km (19’’).

Na koniec proponujemy jeszcze jeden model, który sprawdzi się jako auto rodzinne. To Mazda3 w wersji sedan z silnikiem Skyactiv-X – połączenie wysokiej klasy pojazdu i wyrafinowania stylistycznego. To propozycja dla tych osób, które chcą komfortowo przewozić członków rodziny, ale nie chcą rezygnować z eleganckiej limuzyny. O bezpieczeństwo dbają tutaj nowoczesne technologie, jak np. adaptacyjne reflektory diodowe, system wykrywający znużenie kierowcy z kamerą (Driver Alert), system monitorowania martwego pola (BSM) oraz system monitorujący ruch poprzeczny przy cofaniu (RCTA) itd. Pojemność bagażnika to 450 l, a średnie spalanie to 5,8 l/100 km (16’’) lub 6 l/100 km (18’’).

Samochód rodzinny nie musi być wcale nieatrakcyjny i nie musi mieć słabych parametrów. Przedstawione wcześniej modele naszych aut to przykłady tego, że nowoczesny samochód rodzinny może łączyć z powodzeniem dużą przestrzeń wnętrza, wysoki komfort jazdy z elegancką stylistyką nadwozia, wysokim poziomem bezpieczeństwa i ekonomicznym spalaniem. Takie właśnie auto warto wybrać dla całej rodziny. Więcej na temat rodzinnych samochodów Mazdy pod tym linkiem: https://www.mazda.pl/filozofia-mazdy/aktualnosci-i-wydarzenia/porady/samochody-rodzinne-mazda–opis-oferty/.

Exit mobile version