zamknij
REKLAMA
Jak obniżyć ubezpieczenie OC? | autofakty.pl

Kamper wykorzystywany wyłącznie do wakacyjnych wyjazdów. Kabriolet na letnią pogodę. I wreszcie motocykl użytkowany przez 6 do 8 miesięcy w roku. Wiele z tego typu pojazdów stoi przez wiele miesięcy nieużytkowana. I tu pojawia się pytanie. Czy można nie płacić OC za nieużywany samochód? W końcu byłyby to spore oszczędności dla właściciela takiego pojazdu.

Tok rozumowania wielu kierowców jest następujący. Skoro nie jeżdżę moim samochodem, to czy jestem zmuszony do regularnego opłacania składki OC? Taka sytuacja może obejmować wielu właścicieli pojazdów wymienionych na wstępie, ale również sporo innych sytuacji. Gdy np. poważna usterka i oczekiwanie na jakieś nietypowe części zamienne wyklucza możliwość korzystania z auta, albo stan zdrowia kierowcy (np. złamana noga) wyklucza możliwość jazdy. Czy zatem istnieje możliwość, by zgodnie z prawem w takich przypadkach móc nie mieć opłaconego ubezpieczenia OC?

Ważna jest rejestracja

Niestety, obowiązujące przepisy w tym zakresie nie dają dziś takiej możliwości właścicielom aut. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje wyraźnie na związek pomiędzy rejestracją pojazdu a koniecznością zakupu polisy OC. Oznacza to że każdy samochód (poza wyjątkami wymienionymi poniżej), który jest zarejestrowany, musi posiadać ważne ubezpieczenie OC (zawarte najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu). Nawet jeden dzień zwłoki może skończyć się dla właściciela karą. I to nawet, gdy auto będzie stało pod domem bądź w garażu. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny posiada specjalne narzędzie, które analizuje bazy pojazdów i wyłapuje te, które nie mają bądź nie miały wykupionego OC choćby przed jeden dzień.

Konieczność posiadania ubezpieczenia OC wynika z tego, że polisa ta chroni od szkód związanych nie tylko z ruchem pojazdu. W teorii mogą bowiem zdarzyć się szkody spowodowane w związku z użytkowaniem nieruchomego samochodu. Typowym przykładem jest stoczenie się auta po usterce hamulca postojowego. Ale również podczas wsiadania oraz wysiadania z nieużywanego auta można uszkodzić inne pojazdy. W takiej sytuacji wciąż będzie nas chronić wykupiona polisa OC. Rzecznik Finansowy argumentuje również konieczność posiadania ciągłości ubezpieczenia OC sytuacją, w której złodziej ukradnie auto i spowoduje nim szkodę.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Jak obniżyć ubezpieczenie OC auta?

Czasowe wycofanie z ruchu

Obowiązujące przepisy w naszym kraju pozostawiają pewną furtkę właścicielom niektórych typów pojazdów w postaci czasowego wyrejestrowania. Niestety, dotyczy to wyłącznie pojazdów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych oraz autobusów. Pojazdy te można wyrejestrować na okres od 2 do 24 miesięcy z możliwością przedłużenia tego czasu do 48 miesięcy.

Warto jednak wiedzieć, że po czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu wciąż trzeba posiadać ubezpieczenie, tyle że istnieje możliwość obniżenia składki. Zgodnie z przepisami, jeżeli pojazd zostanie czasowo wycofany z ruchu, a ubezpieczający zwróci się do ubezpieczyciela składka za obowiązkowe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej musi zostać obniżona nie mniej niż o 95%. Niezwłocznie jednak po zakończeniu czasowego wycofania pojazdu z ruchu należy powiadomić o tym fakcie zakład ubezpieczeń.

Krótkoterminowe ubezpieczenie

Inną opcją jest krótkoterminowe ubezpieczenie OC na czas krótszy niż standardowe 12 miesięcy ale jednocześnie nie krótszy niż 30 dni. Zgodnie z ustawą z takiej możliwości mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność komisową lub handlową polegającą na kupnie/sprzedaży samochodów mechanicznych oraz posiadacze pojazdów historycznych. Dzięki takiej możliwości jest to ciekawa alternatywa dla właścicieli zabytkowych aut, którzy wyruszają nimi tylko kilka razy w roku np. na zloty oldtimerów.

Kiedy można przestać płacić za OC?

W przypadku pozostałych sytuacji z obowiązku posiadania OC jesteśmy zwolnieni dopiero po sprzedaży auta bądź jego wyrejestrowania. Wyrejestrowanie pojazdu jest możliwe jednak tylko w kilku sytuacjach. Przede wszystkim, gdy zostanie on nam ukradziony bądź zostanie on zezłomowany. W obu przypadkach powinniśmy najpierw wyrejestrować go w wydziale komunikacji. Poza standardowym kompletem dokumentów niezbędne będzie okazanie zaświadczenia z policji o kradzieży samochodu bądź o przekazaniu go do złomowania.

Tagi: polisa OCubezpieczenieubezpieczenie OCzabytkowe auta
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ