Podjąłeś decyzję o wystawieniu swojego auta na sprzedaż? Nie wiesz, jak sprawdzić jego rynkową wartość i na ile je wycenić? Przychodzimy Ci z pomocą i wskażemy drogę, którą powinieneś obrać, by dowiedzieć się, ile warty jest Twój samochód.
Jak sprawdzić wartość auta?
Rynkową wartość pojazdu określa się na podstawie średnich cen, jakie stosowane są w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, przy uwzględnieniu miejsca ich położenia, stanu i stopnia zużycia. Na wysokość wartości auta wpływ będą zatem miały między innymi: rok produkcji, okres eksploatacji, wyposażenie pojazdu, a także jego przebieg i stan techniczny.
W Polsce najbardziej znanymi systemami oferującymi dostęp do bazy danych cen pojazdów na europejskim rynku wtórnym są Eurotax oraz Info-Ekspert.
Jak sprawdzić wartość auta w Eurotax?
Wspomniany Eurotax w swojej bazie posiada informacje o autach, zarówno nowych jak i używanych, produkowanych do 12 lat wstecz. Zawarte w niej dane są aktualizowane 12 razy w roku.
Korzystając z nich możemy dowiedzieć się, ile tak naprawdę jest warte nasze auto i jaką cenę możemy za nie uzyskać.
Pierwszym krokiem powinno być wejście na stronę www.eurotax.pl, a następnie odszukanie zakładki „Wycena/kalkulacja online”. Zanim zaczniemy wprowadzać dane, musimy zarejestrować się w systemie, i dalej przejść do panelu „Wycena Online”. Po uruchomieniu programu zostaniemy poproszeni o wpisanie podstawowych faktów dotyczących naszego samochodu. Będziemy musieli podać jego wyposażenie oraz określić stan – na podstawie tych informacji zostanie oszacowana wartość pojazdu.
Jak sprawdzić cenę rynkową auta?
Rynkową cenę samochodu możemy także oszacować na podstawie ogłoszeń, jakie pojawiają się w prasie, internecie czy mediach społecznościowych.
Wystarczy poobserwować, jak notowane są pojazdy takie jak nasz lub do niego zbliżone.
Ważne jest, żeby dokładnie przeanalizować wszelkie zdobyte informacje. Dopiero potem – w oparciu o zebrane fakty, skalkulować realną cenę, jaką możemy uzyskać za nasze auto. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że kupujący, tak jak i my, będą dokładnie weryfikować stawki – zatem windowanie ich w górę nie ma większego sensu.