autofakty.pl

Używanie klaksonu – kiedy można, a kiedy mandat?

Popularny klakson jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu, choć bardzo często jest wykorzystywany przez kierowców nie do końca zgodnie z przeznaczeniem. Klaksonem nie powinniśmy bowiem upominać innych kierowców, ale ostrzegać przed niebezpieczną sytuacją na drodze.

Zasady używania sygnałów dźwiękowych przez kierujących samochodami określa artykuł 29 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z tym artykułem „Kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego, w razie gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie„. Ponadto zabrania się „nadużywania sygnału dźwiękowego lub świetlnego”, a także „używania sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym, chyba że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem”.

I tyle. Praktycznie z tego jednego artykułu wynika wszystko, co powinniśmy wiedzieć na temat używania klaksonu. Przypatrzmy się jednak dokładniej powyższemu przepisowi i odpowiedzmy sobie dokładnie na pytanie, kiedy używanie klaksonu jest niedopuszczalne.

Mandat za używanie klaksonu

Zgodnie z powyższymi przepisami używanie klaksonu w mieście, a dokładniej w terenie zabudowanym, jest co do zasady zabronione. Zatem wszyscy kierowcy, którzy w ten sposób chcą zwrócić komuś uwagę czy też ponaglić innych kierowców popełniają wykroczenie drogowe. Dodajmy, że taryfikator mandatów przewiduje za takie wykroczenie mandat w wysokości 100 zł. W pewnym sensie jest to także rodzaj ochrony mieszkańców, zwłaszcza tych mieszkających blisko ruchliwych ulic, którzy i tak są już narażeni na nadmierny hałas poruszających się pojazdów.

Nieco mniej restrykcyjne są przepisy względem używania sygnałów dźwiękowych poza terenem zabudowanym. Kodeks drogowy nie zakazuje używania klaksonu, a jedynie jego nadużywania. Co więcej, użycie sygnałów dźwiękowych jest w niektórych sytuacjach wręcz nakazane.

Kiedy wolno używać klaksonu?

Kierowcy powinni używać klaksonu, gdy wykonują pewne manewry w warunkach słabej widoczności. Na przykład podczas mgły. Jeśli przy bardzo słabej widoczności musimy wyprzedzić inny pojazd czy też ominąć jakąś przeszkodę na drodze powinniśmy dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe podczas tych manewrów.

Z kolei w mieście używanie klaksonu jest dozwolone w sytuacjach, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo. Niekoniecznie nasze. Przy czym „zagrożenie bezpieczeństwa” nie jest jednoznacznie zdefinionym pojęciem, dlatego powinniśmy zdać się tu na tzw. zdrowy rozsądek.

Jeżeli np. zobaczymy wyjeżdżający pojazd z drogi podporządkowanej bądź miejsca parkingowego, którego kierowca ewidentnie nie widzi nadjeżdżającego auta, wówczas możemy go ostrzec krótkim sygnałem dźwiękowym. Podobnie, jeśli inne auto zajeżdża nam drogę bądź pieszy chce wejść na jezdnię przez jadącym samochodem. Warto jednak pamiętać, by sygnał dźwiękowy w takich sytuacjach nie był zbytnio natarczywy, brzmiał jednolicie i stosunkowo krótko.

Exit mobile version