autofakty.pl

Przepisy drogowe i mandaty w Irlandii

Garda, czyli policja w Irlandii (fot. IrishTimes)

Jazda samochodem w Irlandii dla Polaków i większości Europejczyków to przede wszystkim problem z przestawieniem się na ruch lewostronny oraz z odczytem podanych prędkości w milach na godzinę. Po dłuższym pobycie można się przyzwyczaić, ale pierwsze chwile za kółkiem mogą być mocno stresujące. I łatwiej wówczas o jakieś wykroczenie, za które grozi mandat. Co ciekawe, wysokości mandatów w Irlandii są dość mocno ujednolicone.

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej Irlandia stała się jednym z bardziej popularnych miejsc wyjazdów Polaków w poszukiwaniu pracy. Dziś może ten kierunek nie jest już tak popularny, co jednak nie oznacza, że nasi rodacy nie wyjeżdżają już na Zieloną Wyspę. Ponadto duża kolonia polska sprawia, że Irlandia stała się obecnie miejscem wyjazdów turystycznych w celach towarzyskich (do rodziny, znajomych). Warto więc poznać najważniejsze przepisy ruchu drogowego, jeśli zamierzamy po tym kraj poruszać się samochodem.

O tym należy pamiętać

Warto wbić sobie solidnie do głowy, że w Irlandii panuje ruch lewostronny (wjazd na rondo w lewo). Pierwsze kilometry po irlandzkich drogach mogą okazać się prawdziwą szkołą przetrwania drogowego. Jak przekonują obeznani już z tym tematem, należy zachować spokój, niewielkie prędkości i cały czas mieć oczy dookoła własnej głowy. Po jakimś czasie można się przyzwyczaić. Łatwiej i szybciej nauczymy się jeździć w ruchu lewostronnym autem z kierownicą po prawej stronie (np. z wypożyczalni). Więcej kłopotów będzie sprawiać jazda samochodem z kierownicą po lewej stronie (np. którym przyjedziemy z Polski). Zwłaszcza wyprzedzanie może okazać się bardzo uciążliwe. Na szczęście nie ma już drugiego problematycznego dla przeciętnego Europejczyka przepisu. Od 2005 r. w Irlandii nie stosuje się prędkości w milach na godzinę, a, jak w całej niemalże Europie, w kilometrach na godzinę.

Dziś podróżowanie po Irlandii nie stanowi większego kłopotu. Aby wjechać na terytorium Irlandii należy posiadać dowód osobisty, ważny minimum 6 miesięcy lub paszport ważny, co najmniej 3 miesiące. Przy podróży samochodem trzeba zaopatrzyć się w aktualną mapę, gdyż oznakowanie dróg niższych kategorii jest raczej ubogie, szczególnie na tych mniej uczęszczanych trasach. Prawo jazdy (zarówno starego, jak i nowego wzoru) wydane przez polskie władze uprawnia do prowadzenia pojazdu w Irlandii i zachowuje ważność do daty określonej w dokumencie lub przepisami krajowymi. Nie jest natomiast uznawane międzynarodowe prawo jazdy. Konieczne jest posiadanie dowodu opłacenia podatku drogowego i ubezpieczenia. Sam fakt wjazdu na teren Republiki należy natomiast zgłosić służbom granicznym (Customs) w ciągu doby po przekroczeniu granicy.

droga w Irlanii (fot. Pixabay)

Tylko turysta, który nie podejmuje pracy w Irlandii (policja jest w stanie sprawdzić status każdej osoby), może podróżować w Irlandii samochodem zarejestrowanym w Polsce. Imigranci powinni natychmiast po wjeździe przerejestrować swój samochód. Wszystkie samochody mające więcej niż 4 lata muszą raz na dwa lata przejść test sprawności dopuszczający je do ruchu.

Najważniejsze przepisy drogowe w Irlandii

W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, zaś na drogach pozamiejskich 80 km/h. Wartu tu dodać, że często na wąskich, krętych i słabo oświetlonych drogach obowiązują dość wysokie ograniczenia prędkości. W Polsce w takim miejscu obowiązywałby np. limit 40 km/h, a w Irlandii może być 80 km/h. Dobrze o tym wiedzieć, żeby pewnego razu nie zdziwić, że pomimo dość wysokiej dopuszczalnej prędkości jazda wymaga zdjęcia nogi z gazu. Na drogach ekspresowych można się poruszać z prędkością do 100 km/h, zaś na autostradach 120 km/h. Jeśli podróżujemy z przyczepą na wszystkich rodzajach dróg nie powinniśmy przekraczać 80 km/h. Na skrzyżowaniach często znajdziemy kratkowane żółte pola (box junctions). Można na nie wjechać tylko wówczas, gdy będzie można ją niezwłocznie i bez zatrzymywania się, opuścić.

Do obowiązkowych elementów wyposażenia samochodu należą apteczka, gaśnica (w kabinie auta, a nie w bagażniku) oraz trójkąt ostrzegawczy (gdy podróżujemy z przyczepą – dwa trójkąty). Ponadto zaleca się posiadanie kamizelki odblaskowej oraz kompletu zapasowych żarówek. W Irlandii należy mieć zapięte pasy bezpieczeństwa (kierowca i pasażerowie), a jazda na światłach jest zalecana. W Irlandii płatne są niektóre drogi, mosty i tunele. Niedokonanie płatności za przejazd jest w Irlandii przestępstwem, karanym mandatem do 1270 euro.

Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi podczas prowadzenia samochodu wynosi w Irlandii 0,5 promila. Limit ten nie obowiązuje kierowców zawodowych. Ci nie mogą mieć w wydychanym powietrzu więcej niż 20 mg alkoholu na 100 mililitrów krwi (0,2 promila).

Mandaty w Irlandii

W Irlandii za wykroczenie drogowe można otrzymać mandat oraz punkty karne. Co ciekawe, wysokość grzywny będzie uzależniona od momentu jego zapłaty. Podstawowa stawka obowiązuje, gdy zapłacimy go w ciągu 28 dni. Standardowe mandaty wynoszą 60-80 euro. Jeśli karę grzywny uiścimy nieco później, ale do 56 dni, wówczas wysokość mandatu rośnie (90-120 euro). Po upływie tego okresu sprawa jest automatycznie kierowana do rozpatrzenia na drodze sądowej, a kara grzywny może wynieść nawet 5000 euro lub karę pozbawienia wolności do 6 miesięcy

Podobnie sprawa ma się z punktami karnymi. Mandat zapłacony w pierwszym lub drugim terminie oznacza 1 lub 2 punkty karne, w zależności od popełnionego wykroczenia. Gdy sprawa trafi do sądu, za to samo wykroczenie można otrzymać od 3 do nawet 5 punktów karnych. Utrata jazdy na okres 6 miesięcy grozi po przekroczeniu limitu 12 punktów w ciągu trzech lat. Fakt ten nie jest jednoznaczny z odebraniem polskiego prawa jazdy. Natomiast posiadacze irlandzkiego prawa jazdy mają 14 dni, od momentu otrzymania zawiadomienia, na złożenie dokumentu w lokalnym Motor Taxation Office. Złamanie zakazu wiąże się z poważnymi konsekwencjami, z karą pozbawienia wolności włącznie.

Ważne telefony

112 lub 999 – numer alarmowy (brak odrębnych numerów na pogotowie, straż pożarną oraz policję)
00353 1 283 08 55 – Ambasada RP w Dublinie
00353 87 22 77 085 – telefon alarmowy Wydziału Konsularnego (tylko wypadki nadzwyczajne)
1800 66 77 88 – pomoc drogowa

Exit mobile version