autofakty.pl

Odszkodowanie po kolizji

mandat za kolizję

Odszkodowanie po kolizji | O czy warto pamiętać w trakcie starań o odszkodowanie? | autofakty.pl

Metody likwidacji szkód komunikacyjnych opisaliśmy z grubsza w artykule poświęconym odwiecznemu dylematowi kierowców – Naprawa powypadkowa. Lepiej naprawiać gotówkowo czy bezgotówkowo? Niniejszy tekst będzie traktował o tym, jak uzyskać dobre odszkodowanie. Dobre odszkodowanie po kolizji, czyli należne. Pamiętajmy bowiem, że firmy ubezpieczeniowe, z jednej strony kuszą niskimi stawkami ubezpieczeniowymi, a z drugiej…

Z drugiej niestety jesteśmy my – właściciele samochodu, który uczestniczył w kolizji z pojazdem ubezpieczonym w tanim towarzystwie. Tylko czy ten, który „zaoszczędził do 50 procent na OC” i jest sprawcą kolizji, nie zrobił nam swoją oszczędnością wyjątkowego problemu?

Tanie towarzystwa ubezpieczeniowe możemy porównać do tanich przewoźników. Owszem, do punktu docelowego dojedziemy, ale na szczególne traktowanie nie mamy co liczyć. Podobnie jest i w ubezpieczeniach. Z pewnością odszkodowanie zostanie wypłacone, ale jest duża szansa, że posiłkując się pracą swoich prawników tanie towarzystwa będą chciały ograniczyć swoje zobowiązanie z tytułu likwidacji szkody do minimum.

O czy warto pamiętać w trakcie starań o odszkodowanie?

Warto zatem wiedzieć , co nam w takiej sytuacji przysługuje, czy też inaczej – za co możemy oczekiwać odszkodowania? Pytanie jest na pozór banalne, i z pewnością odpowiedzieliście – no jak to za co, za rozbity samochód oczywiście!. Ale pomyślmy też np. o zadośćuczynieniu za cierpienia fizyczne i psychiczne, rekompensacie z OC za utracone dochody, samochodzie zastępczym, kosztach leczenia, czy choćby holowaniu pojazdu z miejsca zdarzenia do warsztatu – tak, za to również należy się nam odszkodowanie! Niestety niewielu kierowców zdaje sobie z tego sprawę.

Ustawodawca przewidział kwotę 5 mln euro na odszkodowania z tytułu tzw. szkody na osobie – informacja o tym powinna znajdować się na polisie OC. Biorąc pod uwagę ten przepis możemy dochodzić odszkodowania za to wszystko, o czym wspomnieliśmy powyżej. Kolizja, a w szczególności wypadek to nie tylko straty wynikające z pogiętej blachy i rozbitych szyb, samochód jest w końcu rzeczą odtwarzalną i powtarzalną, a nasze zdrowie i życie już nie.

Jaka kwota odszkodowania? Pamiętajmy o dokumentacji

Odszkodowanie z tytułu szkody na osobie może wielokrotnie przewyższać to, co związane jest ze szkodą dotyczącą naprawy pojazdu. Każdy ubezpieczyciel działający na polskim rynku musi swoich obliczeniach dotyczących stawki ubezpieczenia brać pod uwagę takie uregulowania prawne.

O ubezpieczenie za szkody na osobie możemy się ubiegać samodzielnie, pamiętając uprzednio o zebraniu jak najbogatszej dokumentacji, przede wszystkim medycznej, a także fotograficznej. Jeśli nie czujemy się na siłach, możemy skorzystać również z usług kancelarii prawnych specjalizujących się w likwidacji szkód (niestety w tym przypadku musimy się liczyć z niemałą opłatą za udzieloną pomoc)

Exit mobile version