autofakty.pl

Kiedy grozi nam odholowanie samochodu?

odholowanie samochodu (fot. Pixabay)

Zaparkowanie w niedozwolonym miejscu to nie tylko ryzyko otrzymania mandatu, ale również odholowania naszego auta. A to już całkiem spore koszty związane z przetransportowaniem auta oraz jego późniejszych przechowaniu. Warto zatem zdawać sobie sprawę, w jakich sytuacjach odholowanie samochodu przez miejskie służby jest możliwe.

Problemy z zaparkowaniem, zwłaszcza w większych miastach, sprawiają, że często decydujemy się na pozostawienie samochodu w niedozwolonym miejscu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z konsekwencji takiego czynu. Z jednej strony może nam bowiem grozić tylko mandat, który jesteśmy w stanie jeszcze zaakceptować. W niektórych przypadkach, poza mandatem, skończy się także odholowaniem takiego źle zaparkowanego samochodu. A to już nie tylko większe koszty. To także brak auta, często niezbędnego do załatwienia różnych spraw, oraz strata czasu na jego odzyskanie.

Warto zatem dokładnie wiedzieć, na co się narażamy, wybierając nieodpowiednie miejsce parkingowe.

Kiedy odholują nam samochód?

Przepisy wymieniają kilka sytuacji, w których za złe zaparkowanie grozi odholowanie samochodu. Przede wszystkim, gdy zaparkowaliśmy „na zakazie”, a do tego obok znaku zakazu znajduje się tabliczka informująca o możliwości odholowania. Niestety, w takich sytuacjach nie ma mowy o żadnej dyskusji – taka kara się należy. Naturalnie, można zastanawiać się nad sensem umieszczania znaku zakazu oraz powyższej tabliczki w takim miejscu, ale nic ponadto nie wskóramy.

Bardziej problematyczna jest druga sytuacja. Mianowicie zgodnie z przepisami możliwe jest również odholowanie samochodu, gdy stoi on w zabronionym miejscu i wprawdzie nie ma tabliczki informującej o możliwości odholowania, ale za to stwarza niebezpieczeństwo bądź utrudnia ruch. W takich sytuacjach, gdy jesteśmy zmuszeni zaparkować w zabronionym miejscu, warto zrobić np. zdjęcie, Może ono nam pomóc, gdy będziemy się bronić w sądzie przed niesłusznym odholowaniem.

Odholowanie grozi również za zaparkowanie na miejscu dla inwalidów (naturalnie, gdy nie posiadamy odpowiedniej karty parkingowej). Ponadto odholowany może zostać również pojazd, który przekracza dopuszczalne wymiary bądź masę czy nacisk osi albo jego stan w jakikolwiek sposób zagraża bezpieczeństwu bądź może powodować uszkodzenie drogi. Odholowany zostanie również pojazd, który był kierowany przez nietrzeźwego kierowcę.

Nawet jeśli zdążymy wrócić do auta nim zostanie odholowane, możemy zostać obciążeni kosztem wezwania holownika.

Kiedy nie można odholować pojazdu?

Zgodnie z przepisami odholować nie można auta, które jest wprawdzie źle zaparkowane, ale ani nie zagraża niczyjemu bezpieczeństwu, ani też nie utrudnia ruchu. No i przy znaku zakazu nie ma tabliczki o możliwości odholowania pojazdu. Przy czym utrudnianie ruchu może dotyczyć wszystkich uczestników ruchu (inne pojazdy, rowerzyści, piesi).

Zatrzymanie auta z pijanym kierowcą nie skończy się natomiast odholowaniem, gdy w samochodzie znajduje się inny trzeźwy kierowca. Będzie on mógł zasiąść za kierownicą i bez problemów kontynuować podróż.

Jeżeli nie zgadzamy się z decyzją organu, który wydał nakaz odholowania samochodu, możemy udać się do sądu. Niestesty, aby móc odzyskać nasz samochód, będziemy musieli uiścić stosowne opłaty. Na szczęście, gdy mamy ku temu solidne podstawy, jest szansa, że uda nam się odzyskać poniesione koszty.

Warto też wiedzieć, że na odbiór samochodu przechowywanego na parkingu mamy 6 miesięcy. Tyle, że każdego dnia nasze zobowiązanie będzie rosło o dzienną opłatę za parkowanie.

Exit mobile version