W każdym samochodzie na desce rozdzielczej znajdują różnego rodzaju kontrolki, jedne z nich zapalają się po przekręceniu kluczyka, kolejne świecą się w trakcie jazdy, a jeszcze inne włączają się po zajściu określonego zdarzenia. Ich zadaniem jest informowanie kierowcy o stanie technicznym pojazdu i sytuacjach zagrożenia.
Możemy podzielić je na trzy grupy: czerwone – ostrzegawcze, pomarańczowe – informacyjno-ostrzegawcze oraz zielone – informacyjne.
Czerwone kontrolki ostrzegawcze
Kontrolki czerwone informują kierowcę o poważnej awarii auta, po ich zapaleniu się należy jak najszybciej zatrzymać pojazd w bezpiecznym miejscu i usunąć usterkę.
Jazda z świecącymi się czerwonym kontrolkami może doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia pojazdu, a w skrajnym przypadku nawet do wypadku.
Przykładem może być ostrzeżenie o niskim poziomie oleju, awarii hamulca czy braku ładowania akumulatora.
Pomarańczowe lampki kontrolne w samochodzie
Kontrolki pomarańczowe meldują istnienie niewielkiej usterki i sugerują kierowcy jej usunięcie.
W przypadku ich zapalenia się jazdę można kontynuować, aczkolwiek bardzo często niezbędna okazuje się wizyta w warsztacie po zakończeniu podróży.
Najczęściej występującą jest oznaka „Check” sygnalizująca problem z układem sterowania silnikiem. Lampki pomarańczowe mogą także informować o przepalonej żarówce lub braku płynu w spryskiwaczu.
Zielone kontrolki na desce rozdzielczej
Zielone lampki nie wpływają na możliwość jazdy samochodem, jedynie komunikują kierowcy użycie niektórych funkcji, w jakie wyposażone jest auto. Informują np. o włączonych światłach mijania, drogowych czy uruchomionym tempomacie.