autofakty.pl

Top 7: najciekawsze wyścigi samochodowe (filmy)

Wyścigi samochodowe (filmy) | autofakty.pl

Wątek motoryzacji w kinie to temat na tyle szeroki, że materiału spokojnie wystarczyłoby na pracę doktorską. My przygotowaliśmy dla Was zestawienie siedmiu najlepszych naszym zdaniem filmów o wyścigach samochodowych.

Grand Prix (1966)

Akcja filmu rozgrywa się wśród czterech zaprzyjaźnionych kierowców Formuły 1, którzy walczą ze sobą o mistrzostwo świata. Pomimo, że są kolegiami, na torze stają się przeciwnikami.

Steve McQueen był pierwszym aktorem zaproponowanym do zagrania roli głównej. Na pierwszym spotkaniu z producentem, rozmowy przebiegały bardzo nerwowo, co spowodowało rezygnację aktora z proponowanej mu roli. Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że reżyser nie zgodził się na to, żeby samochody na filmie ścigały się z wolniejsza prędkością.

Obraz zdobył Oscara za najlepsze efekty dźwiękowe, najlepszy dźwięk i za najlepszy montaż. Kilka lat później reżyser tego filmu stworzył Ronina, w którym chyba każdy zapamiętał sceny pościgu. Jeśli więc uważacie, że w latach 60-tych nie powstał żaden fajny film o wyścigach samochodowych, obejrzyjcie ten.

Winning (1966)

Paul Newman gra rosnącą gwiazdę wyścigów samochodowych, który obsesyjnie pragnie zwyciężyć w Indianapolis 500. Historia jest prosta i tragiczna, ale są ładne samochody. Aby zagrać w tym filmie Newman przeszedł specjalne szkolenie.

Ciekawostką jest scena wypadku na początku filmu. Jest ona autentyczna.Wypadek ten wydarzył się podczas wyścigu Indianapolis 500 w 1968 roku.

Le Mans (1971)

Pomimo, że zawiera typową fabułę, to jeden z najczystszych filmów wyścigowych, jakie kiedykolwiek powstały. W filmie wykorzystano minimalną ilość dialogów, a na obraz składają się przede wszystkim ujęcia pokazujące walkę zespołu i zmagania kierowcy z torem i samochodem. Podczas kręcenia filmu, jeden z kaskaderów grający kierowcę wyścigowego stracił nogę grając podczas sceny wypadku.

The Last American Hero (1973)

Film oparty na prawdziwej historii amerykańskiego kierowcy NASCAR Juniora Johnsona, którego gra Jeff Bridges. Opowieść oparta jest na historii napisanej przez Toma Wolfe’a pt. „Ostatni amerykański bohater”, która została wydana w 1965 roku w kolekcji esejów napisanych przez debiutantów.

Heart Like a Wheel (1983)

Filmy o tematyce wyścigowej w dużej mierze pokazują mężczyzn w swoich blaszanych rumakach. Film Heart Like a Wheel odstaje od tego trendu pokazując biograficzną historię Shirley Muldowney, biorącej udział w zawodach Drag Racing. Urodzona w 1940 roku „pierwsza dama Drag Racing’u” była pierwszą kobietą, która otrzymała koncesję National Hot Rod Association.

Days of Thunder (1990)

Obraz Tony’ego Scotta opowiada o młodym kierowcy (Tom Cruise), który wchodzi w świat wyścigów NASCAR. Złośliwi twierdzą, że to taki TOP Gun na kołach. Nic dziwnego. Schemat jest podobny do każdego filmu młodego Cruise’a.

Historia zawiera elementy biografii kilku znanych zawodników NASCAR.

Michel Vaillant (2003)

Film jest oparty na francuskiej serii komiksów, której bohaterem jest Michel Vaillant, kierowca wyścigowy. Seria ukazuje się od 1959 roku i liczy 70 albumów w głównym cyklu i kilkadziesiąt w pobocznych. Doczekała się wielu tłumaczeń, również na język polski.

Akcja filmu rozgrywa się podczas wyścigu Le Mans i podobnie jak w obrazie sprzed 30 lat, akcja skupia się na dwóch rywalizujących ze sobą drużynach. Film nie osiągnął takiego sukcesu jak seria komiksów, wręcz przeciwnie został przez fanów historii obrazkowych mocno skrytykowany.

 

Exit mobile version