Dzięki smartfonom praktycznie wszędzie możemy spędzać czas na wirtualnym torze wyścigowym lub na rajdowej trasie. W autobusie, tramwaju, samolocie a nawet na nudnym obiadku u cioci. Tylko na jaki tytuł się zdecydować? App Store i Google Play dosłownie „pękają w szwach” od gier. Tym, którzy chcieliby dowiedzieć się, jakie gry są absolutnie obowiązkowe dla fanów rajdowego szaleństwa, polecamy nasze zestawienie – gry wyścigowe na Androida i iOS.
1. Real Racing 3 (Android, iOS) – bezpłatna
Trzecia część Real Racing zadebiutowała pod koniec lutego 2013 roku, a jej pierwsza odsłona pojawiła się w 2009 roku. Tytuł ten jest przez wielu graczy uważany za najładniejszą „ścigankę” wydaną na urządzenia mobilne. Nie rozstrzygając czy tak jest w istocie, jedno wydaje się pewne – gry wyścigowe na rynku mobilnym, które mogłyby pod tym względem stanąć w szranki z Real Racing 3 są rzadkością.
Poza świetną, hiper-realistyczną grafiką, niewątpliwym atutem gry są samochody, licencjonowanych marek motoryzacyjnych. Real Racing pod tym względem oferuje naprawdę szeroki wachlarz możliwości. Tak naprawdę każdy gracz znajdzie tu coś dla siebie. Zadowoleni będą wielbiciele hot-hatchy (Ford Focus RS), fani WRC (Hyundai i20 WRC), maniacy bolidów z wyścigu 24h Le Mans (Audi R18 e-tron quattro, Porsche 919 Hybrid), a zwłaszcza entuzjaści luksusowych, super-aut (Ferrari F40, McLaren MP4-12C, Porsche 918 Spyder Concept).
Autentyzmu grze dodaje także fakt, że wyścigi odbywają się nie na fikcyjnych, ale realnie istniejących torach wyścigowych, które zostały wiernie odwzorowane w wirtualnej przestrzeni.
Do naszej dyspozycji twórcy oddali m. in. niemiecki Hockenheimring, japoński Suzuka Circuit, belgijski Circuit de Spa-Francorchamps czy też amerykański Indianapolis.
Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie opisane powyżej atuty Real Racing to nie dziwi fakt, że to jedna z najpopularniejszych gier na Androida, która do tej pory została ściągnięta ponad 100 mln (!) razy. Czy mamy zatem do czynienia z idealnymi, mobilnymi wyścigami? Prawie. Niestety łyżką dziegciu w tej beczce miodu są mocno inwazyjne „zachęty” do mikropłatności, na które natrafiamy już po paru minutach (!) gry.
2. Asphalt 8 (Android, iOS) – bezpłatna
Asphalt 8 to gra wyścigowa stworzona przez francuskie studio Gameloft. To piąta edycja gry w przypadku systemu iOS i czwarta, jaka ukazała się na urządzenia z Androidem.
W grze możemy wypróbować 47 licencjonowanych samochodów, w tym m. in. Ferrari F430, McLarena P1 czy też Lamborghini Aventador LP 700-4. Podobnie jak w przypadku Real Racing 3 mamy tu do czynienia z bardzo dopracowaną warstwą graficzną, którą jeszcze kilka lat mogliśmy podziwiać na konsolach.
Do gry wymagane jest aktywne połączenie internetowe.
Co więcej, w trakcie gry jesteśmy proszeni o udostępnienie naszego profilu w Google+, na co musimy wyrazić zgodę, jeśli chcemy zagrać.
Tym, co wyróżnia Asphalt 8 na tle konkurencji jest fakt, że już na starcie dysponujemy niemałym budżetem 4500 kredytów, dzięki czemu możemy sobie pozwolić na takie „cacka” jak: Audi R8 e-tron (1500 kredytów), Audi RS 3 Sportback (1950 kredytów), czy też Teslę S (2500 kredytów). Na inne samochody musimy zebrać fundusze w trakcie trybu kariery, np. Mercedes-Benz SLS AMG Electric Drive (6000 kredytów) lub Ferrari Enzo (bagatela 3,5 mln kredytów). Oprócz tego inną dostępną walutą są tokeny. Jak się zapewne domyślacie, zamiast mozolnego zbierania funduszy, jest też opcja zamiany jak najbardziej prawdziwych pieniędzy na kredyty lub tokeny. Wówczas właścicielami super aut możemy się stać w kilka chwil.
3. Need For Speed: Most Wanted (Android, iOS) – płatna
Gry wyścigowe z serii „Need For Speed” jest dla fanów tego typu rozrywki tym, czym Porsche lub Ferrari w świecie motoryzacji – doskonalą marką, której szerzej przybliżać nie trzeba. Tytuł doskonale znany z pecetów i konsol do gier, w wersji na systemy Android i iOS zadebiutował w październiku 2012 roku.
Po tytuł powinni z całą pewnością sięgnąć entuzjaści ulicznych wyścigów – bowiem to właśnie tam, a nie na rajdowych trasach rozgrywane są zawody. Naszymi przeciwnikami są nie tylko inni uczestnicy wyścigu, ale również policja, która próbuje nas złapać za wszelką cenę. Nie brakuje także ograniczonych czasowo zadań specjalnych.
Takie gry wyścigowe docenią wielbiciele driftingu – możemy go tu aktywować poprzez naciśnięcie krawędzi ekranu.
Cel wszystkich zmagań jest jeden – zebranie możliwie dużej ilości gotówki i doświadczenia. Dzięki nim zyskujemy możliwość zakupu usprawnień i modyfikacji posiadanych aut oraz nowych modeli. Do dyspozycji gracza jest ponad 40 różnych wozów, którymi możemy sterować zarówno dotykowo, jak i poprzez odpowiednie obracanie całego smartfona lub tabletu. Pomimo tego, że gra jest płatna, również i w tym tytule spotykamy się z mikropłatnościami.
4. GT Racing 2: The Real Car Experience (Android, iOS) – bezpłatna
Następny tytuł w moim zestawieniu to kolejna gra opracowana przez francuskie studio Gameloft. Druga cześć GT Racing zyskała dopisek „The Real Car Experience”, co nie pozostawia wątpliwości, jakie zadanie postawili przed sobą twórcy – możliwie maksymalne oddanie realiów zachowania się samochodu w trakcie wyścigu. Czy to im się udało?
Na uznanie na pewno zasługuje bardzo dobre odwzorowanie praw fizyki, oddziaływających na auto w trakcie zmagań na torze.
Nie jest to jedna z tych gier, gdzie siła odśrodkowa praktycznie nie występuje, a przyspieszenie jest takie same jak w rakiecie kosmicznej – jednym słowem twórcy postawili na realizm.
Do dyspozycji są aż cztery tryby sterowania (skręcanie dotykowe lub poprzez obrócenie telefonu, autoprzyspieszanie lub dotykowy pedał gazu, różne położenie pedału hamulca). Dzięki temu każdy może wybrać taki wariant, jaki jest dla niego najbardziej optymalny.
W GT Racing 2 dostępny jest jeden tryb rozgrywki – klasyczny model kariery, w ramach którego pniemy się do góry po kolejnych etapach, zdobywając coraz więcej doświadczenia, coraz więcej gotówki i naturalnie coraz lepsze, nietuzinkowe samochody. Na początek możemy wybierać spośród trzech maszyn: Alfy Romeo Mito, Chevroleta Sonic, Renault Clio
Na koniec perełka dla melomanów. Autorzy gry nie poszli na łatwiznę i zadbali o naprawdę dopracowaną ścieżkę muzyczną. Dzięki temu poza rykiem silników w trakcie wyścigu usłyszymy takie kawałki jak np. – Midnight City grupy M83.
5. Raging Thunder 2 – free (Android) – bezpłatna
Jeśli chcielibyście zafundować sobie sentymentalną w gry wyścigowe z połowy lat 90., to koniecznie sięgnijcie po Raging Thunder 2. W stosunku do opisanych powyżej konkurencyjnych tytułów, aplikacja nie poraża ani foto-realistyczną grafiką, ani dobrym odwzorowaniem fizyki w trakcie pościgu. Bo tak naprawdę w ogóle jej nie ma – samochód niezależnie od tego z jaką prędkością się porusza, praktycznie skręca w miejscu!
W niczym nie umniejsza to jednak grywalności, która w przypadku tego tytułu stoi na wysokim poziomie.
W wariancie gry jednoosobowej możemy wybierać spośród wielu różnych trybów rozgrywki: jazdy na czas (time attack), ostatni odpada (survical), kariery (career mode), przejazd dowolnym autem po dowolnym torze (instant race), pojedynczy wyścig (single race), tryb arkadowy (arcade). Rozgrywkę możemy wprowadzić również w trybie wieloosobowym (w ramach utworzonej za pośrednictwem aplikacji sieci).
Na torze ścigamy się z maksymalnie 6 konkurentami. W trakcie jazdy na drodze możemy spotkać wiele przedmiotów. Część z nich wato jest zdobyć (niebieskie błyskawice uaktywniają turbodoładowanie), inne powinniśmy zdecydowanie omijać (czerwony ogień spowalnia naszą jazdą na krótką chwilę po najechaniu).
Prostota gry przekłada się na to, że mogą w nią pograć posiadacze starszych smartfonów i tabletów, bez najnowszych układów graficznych i dużej przestrzeni na pliki (gra zajmuje jedynie 20 MB).