Postanowiliśmy przygotować dość niecodzienne zestawienie – najbardziej emocjonujące samochody policyjne na świecie. Pasy zapięte? No to jazda!
Lotus Evora S
Brytyjska firma Lotus postanowiła nagrodzić trud policjantów, którzy na co dzień pilnują porządku na angielskich drogach. Evora S została pomalowana w barwy brytyjskiej policji, a na dachu pojawił się niebieski „kogut”. Auto uzbrojone jest w silnik V6 o mocy 345 KM i prezentuje się naprawdę okazale. Pytanie tylko, czy uzbrojony policjant ma szansę zmieścić się w ciasnym wnętrzu Lotusa?
Brabus G63 AMG
W Dubaju wszystko jest „na bogato”. Wszechogarniający przepych udzielił się także policji, na której wyposażeniu znalazła się niemiecka terenówka przygotowana przez nadwornego tunera Mercedesa, firmę AMG. Dzięki jej zabiegom moc samochodu wynosi obecnie 700 KM, a prędkość maksymalna została ustalona na 240 km/h. Jednym słowem – idealny samochód na pustynię.
Ferrari FF
Kolejny ciekawy egzemplarz z bogatego Dubaju. Tam chyba mieszkają najszczęśliwsi policjanci na świecie. Poza Brabusem G63 AMG w ich posiadaniu znajduje się radiowóz Ferrari FF. To 3-drzwiowe coupe wyposażone jest w 660- konny silnik w układzie V12 i o pojemności ponad 6 litrów. Samochód może i nie nadaje się do jazdy po wydmach, ale za to ślicznie prezentuje się na asfaltowych drogach Dubaju.
Lamborghini Aventador
Wydaje się, że policja z Dubaju zajmuje się kolekcjonowaniem supersamochodów, a nie łapaniem przestępców. Ale jak ich tu nie rozumieć. Jak się ma Ferrari, to powinno się mieć także dla równowagi Lamborghini. Model Aventador napędzany jest silnikiem o mocy 751 KM. No cóż, takie są właśnie samochody policyjne w Dubaju…
Aston Martin One-77
Z drugiej strony patrząc pod kątem parku maszynowego policji z Dubaju można się zastanowić, jakie oni mają budżety… W ich garażach znajduje się jeszcze jeden supersamochód i to wyjątkowy, bo niezwykle rzadki. Wyprodukowany został w zaledwie 77 egzemplarzach i w swoim czasie kosztował 1,7 mln funtów. Pod maską tego angielskiego potwora skrywa się 760- konny silnik V12.
Lotus Evora S
I wracamy do Europy, a dokładnie do kolebki pięknych samochodów. Włoscy Carabinieri od jakiegoś czasu są w posiadaniu Evory S, jednakże nie używają jej do pościgów w stylu „Szybcy i wściekli”. Samochód służy, jako transport organów do szpitali. Dysponujący 345- końmi bolid ma w tym celu zamontowana we wnętrzu mini lodówkę.
Lamborghini Gallardo
W służbie włoskiej policji znajduje się także Gallardo. Nie jest to może najnowszy nabytek, bo Carabinieri używają go od jakiegoś czasu, ale warto o nim wspomnieć. Napęd na cztery koła, setka w 3,7 sekundy, 560 koni mechanicznych. Kto zatem chce wstąpić do włoskiej policji?
Ford Falcon XR6
Supersamochód australijskiej policji nieco odstaje od tego, co mają koledzy z Dubaju, Włoch lub Wielkiej Brytanii. Wygląda normalnie… Ale niech Was nie zmyli pierwsze wrażenie. Pod maską tego sedana czai się 352 KM generowane przez 4- litrowy motor. Pierwsza setka pojawia się już po 5 sekundach, a do tego na tylnej kanapie zmieści się trzech aresztowanych.
Brabus CLS V12S
Brabus przygotował dla niemieckiej policji radiowóz, który bez problemu może osiągnąć prędkość 380 km/h. Auto nie uczestniczyło jednak w czynnej służbie, jest bowiem maskotką firmy tuningowej oraz niemieckiego ministerstwa transportu na rzecz profesjonalnego i bezpiecznego modyfikowania pojazdów. Mają rozmach…
Dodge Charger
Do niedawna amerykańskie policyjne radiowozy kojarzyły się przede wszystkim z Fordem Crown Victoria. Do niedawna, bo na scenę wszedł, a właściwie wjechał Charger. Samochód wygląda niemal jak kopia radiowozu znanego z filmu Transformers. Pod maską znajduje się jednostka HEMI o pojemności 5,7 litra i mocy 370 KM.
Lexus IS-F
Policja w UK uwielbia swoje samochody policyjne, a zwłaszcza… swojego Lexusa. Z jednej strony auto wygląda, jakby nie nadawało się do niczego innego niż powolny patrol po mieście, z drugiej strony pod maską drzemie uśpione 423 konie mechaniczne. Na pokładzie znajduje się także komputer, dzięki któremu policjant ma dostęp do ogólnokrajowej bazy danych kryminalistycznych.