autofakty.pl

Jak wybrać olej silnikowy? Kilka ważnych rad

jak wybrać olej silnikowy

O tym, że olej silnikowy należy regularnie wymieniać, wie z pewnością większość kierowców. Na rynku występuje jednak cała seria smarowideł. Które z nich będzie optymalne dla silnika zamontowanego w danym aucie? Odpowiedź nie zawsze jest taka oczywista. Dlatego przygotowaliśmy dziś zestaw wskazówek, które z całą pewnością przydadzą się użytkownikom aut. Zobaczcie jak znaleźć olej, na którym samochód będzie jeździł długo i bezawaryjnie!

Eksploatacja samochodu to nieubłaganie płynące interwały. A jeden z ważniejszych następuje po pokonaniu dystansu od 10 do 20 tysięcy kilometrów. To wtedy kierowca musi zaprowadzić auto do warsztatu w celu wymiany oleju. Jakie smarowidło wybrać? Odpowiedź jest najprostsza w sytuacji, w które prowadzący jest właścicielem samochodu od nowości. Należy bowiem zastosować taki sam olej, jaki był zalany do silnika w fabryce oraz przy każdej poprzedniej wymianie. Scenariusz zaczyna się komplikować w przypadku, w którym kierowca całkiem niedawno kupił pojazd używany bez historii serwisowej.

Jak wybrać olej silnikowy? Korzystaj z pomocy specjalistów!

Po zakupie samochodu z drugiej ręki przede wszystkim należy w możliwie najkrótszym terminie wykonać pełen przegląd podstawowy – nigdy nie wiadomo kiedy ostatni raz był wykonywany. Zanim jednak kierowca trafi do warsztatu, powinien poznać rodzaj oleju konieczny do zastosowania w danym typie silnika. W jaki sposób? Pomocna może okazać się instrukcja obsługi, informacje zaczerpnięte chociażby w autoryzowanej stacji obsługi czy porada fachowca w sklepie motoryzacyjnym. Przydatne są również internetowe wyszukiwarki. Te pojawiają się na stronach największych producentów smarowideł na świecie i oczywiście są dostępne w języku polskim.

Podczas korzystania ze specjalnej wyszukiwarki kierowca powinien podać markę i model oraz określić rodzaj i moc silnika. Dobrze, gdyby znał również oznaczenie konkretnej wersji pracującej pod maską jego samochodu. Po krótkiej analizie informacji system wskaże parametry oleju, który powinien być zastosowany. Określi czy producent podaje jedynie specyfikację ogólną, czy szczegółową dedykowaną silnikowi danego typu. To jednak nie koniec. Wyszukiwarka często wskaże ilość smarowidła, którą trzeba zalać. A to informacja niezwykle przydatna w sytuacji, w której właściciel auta chce nabyć olej jeszcze przed wizytą w warsztacie.

Generalne zasady są dosyć proste. W nowoczesnych silnikach benzynowych na ogół stosuje się oleje półsyntetyczne lub syntetyczne. Drugi z typów jest często podstawowym wymogiem w sytuacji, w której kierowca ma do czynienia z wysiloną i doładowaną jednostką o obniżonej pojemności. W przypadku współczesnych diesli najczęściej producenci zalecają stosowanie oleju syntetycznego. W motorach wysokoprężnych dodatkowo wyposażonych w filtr cząstek stałych smarowidło powinno występować w odmianie niskopopiołowej.

Inny olej niż w specyfikacji – tylko kilka przypadków!

Informacja dotycząca rodzaju oleju zalanego do silnika w fabryce stanowi podstawę. Jednak nie dla wszystkich kierowców. Czasami właściciele chcą zmodyfikować nieco rodzaj smarowidła zalanego do motoru. A to nie zawsze stanowi dobry pomysł. Kiedy można się zdecydować na zakup innego oleju? Przede wszystkim w trzech przypadkach – z uwagi na przebieg, specyficzne warunki eksploatacji czy ewentualne modyfikacje podnoszące moc. Decyzji o zmieni nie można jednak podejmować w sposób dowolny. Gdy właściciel auta nie jest wykwalifikowanym mechanikiem, powinien poprosić o poradę fachowca.

Warto zaznaczyć, że w roli fachowca nie może występować przysłowiowy i jednocześnie anonimowy Janusz serwujący złote rady na jednym z forów motoryzacyjnych. Kwestia oleju zastosowanego w silniku jest kluczowa dla jego trwałości. Lepiej byłoby zatem, żeby kierowca miał stuprocentową pewność, że polecony rodzaj smarowidła będzie trafiony i przyniesie zamierzone korzyści dla pracy jednostki napędowej.

Znajomość parametrów oleju silnikowego to pierwszy krok. Drugim jest zapewnienie właściwej jakości smarowidła stosowanego w motorze. Gdzie zatem dokonywać zakupów? Kierowca powinien kupować wyłącznie w renomowanych sklepach motoryzacyjnych, ewentualnie korzystać z pomocy warsztatów sprawdzonych lub cieszących się dobrą opinią. Gdy postanowi nabyć olej silnikowy w sieci, zasada jest dokładnie taka sama. Najpierw powinien wybrać duży sklep internetowy, a następnie skorzystać z jego wyszukiwarki aby znaleźć produkt maksymalnie dostosowany do swoich możliwości i potrzeb.

Jak wybrać olej silnikowy? Podsumowanie

Na koniec przypomnijmy może generalne zasady dotyczące wymian oleju w silniku. Kluczowy jest rodzaj smarowidła i najlepiej żeby ten był zbieżny z zaleceniami producenta samochodu. Poza tym kierowca powinien dbać o właściwy poziom oleju między przeglądami oraz zachować interwał wymiany określony na dystans od 10 do 20 tysięcy kilometrów.

Olej silnikowy nie tylko smaruje wnętrze silnika. On też chroni motor przed temperaturą oraz oczyszcza go z zanieczyszczeń. Stąd jest rola i przestrzeganie interwału wymiany są tak kluczowe! Oczywiście świadomy kierowca nie może wymieniać oleju na pierwszy lepszy. Konieczny jest dokładnie ten sam typ smarowidła, który został przewidziany w specyfikacji producenta. Czemu? Tylko on zagwarantuje wystarczający poziom ochrony. Błędy popełnione podczas wymiany oleju okażą się brzemienne w skutkach. Prędzej lub później skończą się bowiem remontem silnika. A jego koszt będzie liczony w tysiącach złotych! Nie narażajcie się zatem na taki wydatek.

Exit mobile version