autofakty.pl

Mercedes – modele i oznaczenia

oznaczenia Mercedes, Mercedes klasy s maybach, mercedes klasy s, maybach

Mercedes przez długie dekady stanowił w Polsce wzór cnót w segmencie premium. I choć wszyscy kierowcy chcieli posiadać wysokoprężną Beczkę czy W124, niewielu w pełni rozumiało nazewnictwo stosowane w gamie marki. Dziś sytuacja stała się jeszcze gorsza. W ofercie funkcjonuje bowiem 17 modeli, 31 wersji nadwoziowych i 31 jednostek napędowych. Jak odnaleźć się w gąszczu niemieckiej nomenklatury? Aby dać wam drogowskaz, przygotowaliśmy poradnik o nazwie Mercedes – oznaczenia modeli.

Mercedes – oznaczenia modeli

W obecnej palecie Mercedesa funkcjonuje w sumie 17 modeli. Jeżeli jednak dodamy do tej liczby wszystkie warianty nadwoziowe, ilość opcji wyboru rozrasta się do 31! Jak zrozumieć o co chodzi w tych oznaczeniach? Samochody ze standardową wielkością prześwitu – pomijając roadstery i coupe – są podzielone na klasy (wyjątek to klasa G, V i X). Auta, których nazwy zaczynają się od litery G, należą do grupy crossoverów lub SUV-ów. W gamie pojawia się też nazwa Maybach – teraz oznacza najbardziej luksusową wersję auta i pojawia się w ofercie klasy S i modelu GLS.

Samochody o standardowym prześwicie:

Fot. Materiały prasowe Mercedes

SUV-y i crossovery:

Coupe i roadstery:

vany:

pick-upy:

Fot. Materiały prasowe Mercedes

Mercedes przez lata stawiał przede wszystkim na klasyczne wersje nadwoziowe. W jego ofercie nie brakowało klasycznych sedanów, kombiaków, coupe i kabrioletów. Od lat funkcjonowały też auta terenowe. W XXI wieku Niemcy musieli jednak reagować na zmieniające się trendy, a część wręcz kreować. Właśnie dlatego uzupełniali i uzupełniają paletę sprzedawanych modeli o kolejne wersje. Mowa w tym przypadku o nadwoziach typu:

Mercedes – oznaczenia modeli w dziejach marki

Mercedes ma blisko 140 lat rynkowej tradycji. A to sprawia, że gama modelowa marki jest nieprzebranie wielka! Dziś nie będziemy zatem powracać do wszystkich aut historycznych, a przypomnimy jedynie te, które pozwoliły ukształtować gamę marki w obecnym kształcie. Cofnijmy się zatem do lat siedemdziesiątych.

Mercedes oznaczenia modeli – klasa A

Mercedes oznaczenia modeli – klasa B

Mercedes oznaczenia modeli – klasa C

Mercedes oznaczenia modeli – klasa E

Mercedes oznaczenia modeli – klasa S

Mercedes oznaczenia modeli – klasa R

Mercedes oznaczenia modeli – auta sportowe

Mercedes oznaczenia modeli – CLA

Mercedes oznaczenia modeli – CLS

Mercedes oznaczenia modeli – CLC

Mercedes oznaczenia modeli – CLK

Mercedes oznaczenia modeli – CL

Mercedes oznaczenia modeli – SLK

Mercedes oznaczenia modeli – SL

Mercedes oznaczenia modeli – GLA

Mercedes oznaczenia modeli – GLK/GLC

Mercedes oznaczenia modeli – ML/GLE

Mercedes oznaczenia modeli – GL/GLS

Mercedes oznaczenia modeli – klasa G

Mercedes oznaczenia modeli – klasa X

Mercedes oznaczenia modeli – klasa V

Mercedes – oznaczenia silników

Zanim przejdziemy do konkretnych wersji silnikowych, należy wyjaśnić generalną zasadę stosowaną przez inżynierów Mercedesa. Oznaczenie jednostki napędowej pojawia się w nazwie auta zaraz po oznaczeniu modelu (np. Mercedes GLA 250). Gdy po liczbie nie są zapisane dodatkowe litery, kierowca ma do czynienia z silnikiem benzynowym. Pojawienie się literki d stanowi sygnał mówiący o tym, że pod maską auta zastosowany jest motor wysokoprężny. Oznaczenie e oraz h jest stosowane do odróżnienia modeli hybrydowych. W pierwszym przypadku układ spalinowo-elektryczny powstał w oparciu o silnik benzynowy, drugim diesla.

Fot. Materiały prasowe Mercedes

Silniki benzynowe:

Układy hybrydowe oparte o jednostki benzynowe:

Wersje AMG:

Fot. Materiały prasowe Mercedes

Silniki wysokoprężne:

Układy hybrydowe oparte o jednostki diesla:

Mercedes – oznaczenia skrzyń biegów

W najtańszych modelach Mercedesa elementem wyposażenia standardowego jest klasyczna, 6-biegowa skrzynia manualna. Niemcy zaczynają jednak od niej powoli odchodzić. Przechodzą na automaty, ale trend ten jest akurat dość oczywisty. Po pierwsze coraz większa ilość klientów i tak dopłaca za przekładnie zautomatyzowane. Po drugie elektroniczne sterowanie pozwala na efektywniejsze stymulowanie procesu ograniczania wyników spalania aut. Jako że oferta silnikowa niemieckiej marki jest szeroka, inżynierowie musieli stworzyć więcej niż jedną przekładnię. Poniżej podajemy zatem oznaczenia automatycznej skrzyni biegów Mercedesa.

Fot. Materiały prasowe Mercedes

Mercedes – oznaczenia napędów

Mercedes raczej nie odkrywa Ameryki w kwestii układów napędowych. O ile jednak jeszcze w latach osiemdziesiątych w gamie dominowały systemy przenoszące moc na koła tylne, o tyle w XXI wieku sytuacja zaczyna się zmieniać. Dziś niemieccy inżynierowie nie boją się ani układu przednionapędowego, ani rozwiązania, w którym moc trafia na cztery koła.

Exit mobile version